Anýz vonný Pro účinný boj s bakteriemi i kašlem

Anýz vonný Pro účinný boj s bakteriemi i kašlem

Bylina má výrazný protibakteriální účinek, užívá se jako prostředek proti kašli, při zánětech horních cest dýchacích. Uklidňuje křeče zažívacího traktu, povzbuzuje sekreci mléčných žláz.

Latinský názov Pimpinella anisum

Ľudové názvy Anýzový bedrníček, Anýzový bedrník, Vedrník menší.

Zbieraná časť Plod (Anisi fructus)

Použitie Má výrazný protibakteriální účinek, zklidňuje křeče zažívacího traktu, odstraňuje plynatost, povzbuzuje sekreci mléčných žláz. Silice příznivě ovlivňuje činnost dýchacích cest, proto se užívá jako prostředek proti kašli při zánětech horních cest dýchacích, rozpouští hleny, usnadňuje odkašlávání.

Obsahové látky Polysacharidy, tuky (15-20 %), flavonoidy, glykosidy, silice (anethol, methylchavikol = estragol, anisaldehyd, částečně kyselina anýzová, anisylalkohol).

Doba zberu Srpen

Charakteristika Jednoletá rostlina s přímou, mělce rýhovanou lodyhou, vysoká 50 cm. Dolní listy jsou řapíkaté, ledvinovitého tvaru, horní dvakrát až třikrát peřenosečné. Květenství tvoří okolík, plodem jsou dvounažky bohaté na silici.

Sušenie, zosychací pomer Sklizené rostliny převezeme na kryté místo a rozložíme na plachty, kde je necháme doschnout. Pak musíme nažky z okolíků vyklepat a na sítech odstranit nečistoty. Balíme do papírových obalů. Sesychací poměr je 2:1.