Anýz vonný Pro účinný boj s bakteriemi i kašlem

Anýz vonný Pro účinný boj s bakteriemi i kašlem

Bylina má výrazný protibakteriální účinek, užívá se jako prostředek proti kašli, při zánětech horních cest dýchacích. Uklidňuje křeče zažívacího traktu, povzbuzuje sekreci mléčných žláz.

Latinský název Pimpinella anisum

Lidové názvy Anýzový bedrníček, Anýzový bedrník, Vedrník menší.

Sbíraná část Plod (Anisi fructus)

Použití Má výrazný protibakteriální účinek, zklidňuje křeče zažívacího traktu, odstraňuje plynatost, povzbuzuje sekreci mléčných žláz. Silice příznivě ovlivňuje činnost dýchacích cest, proto se užívá jako prostředek proti kašli při zánětech horních cest dýchacích, rozpouští hleny, usnadňuje odkašlávání.

Obsahové látky Polysacharidy, tuky (15-20 %), flavonoidy, glykosidy, silice (anethol, methylchavikol = estragol, anisaldehyd, částečně kyselina anýzová, anisylalkohol).

Doba sběru Srpen

Charakteristika Jednoletá rostlina s přímou, mělce rýhovanou lodyhou, vysoká 50 cm. Dolní listy jsou řapíkaté, ledvinovitého tvaru, horní dvakrát až třikrát peřenosečné. Květenství tvoří okolík, plodem jsou dvounažky bohaté na silici.

Sušení, sesychací poměr Sklizené rostliny převezeme na kryté místo a rozložíme na plachty, kde je necháme doschnout. Pak musíme nažky z okolíků vyklepat a na sítech odstranit nečistoty. Balíme do papírových obalů. Sesychací poměr je 2:1.