Bedrník anýz Pro účinný boj s kašlem a nadýmáním

Bedrník anýz Pro účinný boj s kašlem a nadýmáním

Bylina zvyšuje produkci hlenu v dýchacích cestách a užívá se jako prostředek na lepší vykašlávání při zánětech horních cest dýchacích. Uklidňuje křeče zažívacího traktu a potlačuje tvorbu plynů ve střevech.

Latinský název Pimpinella anisum

Lidové názvy Anýz pravý, anýzový bedrníček, anýzový bedrník, bedrník menší

Popis a výskyt Jednoletá bylina z čeledi miříkovité (Apiaceae). Domácí ve východním Středozemí, pěstovaná hlavně v jižním Rusku, Španělsku a na Balkáně. Celá rostlina aromaticky voní.

Zpracování Sbírají se zralé plody (dvounažky) z polních kultur, které se následně suší.

Účinné látky Silice (1,5 – 3%, obsahuje hlavně anethol, methylchavikol aanisketon), dále olej (asi 30 %), proteiny, cukr.

Účinky Výrazně zklidňuje křeče zažívacího traktu a odstraňuje plynatost, silice příznivě ovlivňuje činnost dýchacích cest, proto se užívá jako prostředek na lepší vykašlávání při vlhkém kašli a při zánětech horních cest dýchacích. Nejčastěji se však v čajových směsích používá na úpravu chuti a vůně bylinného čaje. Dříve se podával i u dětí, dnes se pro malé množství estrogenních látek nedoporučuje dětem do 12 let.

Rizika Při sběru v přírodě hrozí záměna za podobné plody bolehlavu. Dlouhodobé užívání nebo užívání vysokých dávek může mít estrogenní efekt. Ze stejného důvodu se nemá užívat v těhotenství a při kojení.

Dávkování Dospělým podáváme 1 až 3,5 g plodů 3× denně. Doba užívání by neměla přesáhnout 2 týdny. Vhodný pro děti od 12 let.

Zajímavosti Anýz je široce použitelný v kuchyni jako koření. Jeho vůně je velmi lákavá i pro hlodavce, hlavně myši.

Sbíraná část Plod (Anisi fructus)

Sušení, sesychací poměr Sklizené rostliny převezeme na kryté místo a rozložíme na plachty, kde je necháme doschnout. Pak musíme nažky z okolíků vyklepat a na sítech odstranit nečistoty. Balíme do papírových obalů. Sesychací poměr je 2 : 1.

Doba sběru Srpen