Vřes obecný Pro zdravé ledviny i k celkové relaxaci

Vřes obecný Pro zdravé ledviny i k celkové relaxaci

Působí protizánětlivě hlavně v oblasti močových cest, má svíravé a močopudné účinky. Působí příznivě na látkovou výměnu. Většinou se podává ve směsích, např. s přesličkou, šalvějí, řepíkem aj.

Latinský názov Calluna vulgaris

Ľudové názvy Břes, Břasa, Erika, Řes, Jindavec, Chvojčina, Břesňák, Hnidavec, Hyndavec, Modrý rozchod, Suchotinka, Vřes skotský.

Zbieraná časť Květ, nať (Callunae flos, Callunae herba)

Obsahové látky Proanthocyaniny, velmi malé množství arbutinu, flavonoidy.

Doba zberu Červenec - září

Sušenie, zosychací pomer Květ vřesu sušíme na čistých papírech v nízké vrstvě ve stínu. Květ schne velice dobře, a tak jej není třeba sušit umělým teplem. Během sušení můžeme promíchávat. Pokud jsme květ nasbírali i s natí, je třeba jej naplnit do pytlů (asi do poloviny) a vymlácením oddělit nať. Potom je třeba vřes přečistit na sítech (nelépe s oky 6x6 až 8x8mm). Prosévání opakujeme, dokud není květ úplně čistý. Květ balíme do papírových pytlů. Nať s květem sušíme buď v načechrané vrstvě do 10 cm, nebo ve svazcích zavěšených ve stínu a v průvanu. Dobře usušený vřes musí zůstat jak v květu, tak i v nati v přírodní barvě. Sušení umělým teplem se nedoporučuje. Nať balíme do papírových nebo propylenových pytlů. Sesychací poměr: květ 5:1, nať s květem 3:1