Vřes obecný Pro zdravé ledviny a močové cesty

Vřes obecný Pro zdravé ledviny a močové cesty

Působí protizánětlivě hlavně v oblasti močových cest a má močopudné účinky. Působí příznivě na látkovou výměnu.

Latinský název Calluna vulgaris

Lidové názvy Břes, břasa, erika, řes, jindavec, chvojčina, břesňák, hnidavec, hyndavec, modrý rozchod, suchotinka, vřes skotský

Popis a výskyt Stálezelený nízkorostoucí keřík dorůstající do výšky 20 až 50 centimetrů, zřídka i výše. Kvete v pozdním létě růžově nebo růžovofialovou barvou, ale občas najdeme i bíle kvetoucí rostliny. Existují i umělé okrasné kultivary mající další barvy květů (červenou, modrou, zelenou, žlutozelenou apod.). Je rozšířen v mnoha zemích Evropy a Malé Asie.

Zpracování Sbírá se nedřevnatá část nati, a to před květem nebo na počátku květu. V průběhu srpna a září lze též sbírat samostatně květ.

Účinné látky Flavonoidy, třísloviny, malé množství fenolických glykosidů (arbutin) a fenolických kyselin.

Účinky Působí močopudně a bývá součástí směsí na záněty močových cest a na podporu ledvin. Má mírné adstringentní a protizánětlivé účinky. Většinou se podává ve směsích, např. s přesličkou, šalvějí, řepíkem aj.

Rizika Bez vážnějších rizik.

Dávkování 1,5 g nati nebo 2 g květů 3× denně jako odvar.

Zajímavosti Na konci léta jde o jednu z mála medonosných rostlin. Med z vřesovišť byl cenněnou surovinou už ve starověku. Vřesový med (mel improbum) je silně aromatický, červenohnědý, gelovité konzistence.

Sbíraná část Květ, nať (Callunae flos, Callunae herba)

Sušení, sesychací poměr Květ vřesu sušíme na čistých papírech v nízké vrstvě ve stínu. Květ schne velice dobře, a tak jej není třeba sušit umělým teplem. Během sušení můžeme promíchávat. Pokud jsme květ nasbírali i s natí, je třeba jej naplnit do pytlů (asi do poloviny) a vymlácením oddělit nať. Potom je třeba vřes přečistit na sítech (nelépe s oky 6 × 6 až 8 × 8 mm). Prosévání opakujeme, dokud není květ úplně čistý. Květ balíme do papírových pytlů. Nať s květem sušíme buď v načechrané vrstvě do 10 cm, nebo ve svazcích zavěšených ve stínu a v průvanu. Dobře usušený vřes musí zůstat jak v květu, tak i v nati v přírodní barvě. Sušení umělým teplem se nedoporučuje. Nať balíme do papírových nebo propylenových pytlů. Sesychací poměr: květ 5 : 1, nať s květem 3 : 1.

Doba sběru Červenec–září