Andělika lékařská Andělská moc pro dobré zažívání

Andělika lékařská Andělská moc pro dobré zažívání

Vnitřně se používá při zažívacích potížích, při křečích trávicí soustavy a nechutenství.

Latinský název Archangelica officinalis

Lidové názvy Andělička, andělka, andělský kořen, anjelika, děhel, kořen sv. Ducha, litvor, vybolen

Popis a výskyt Mohutná (až 2,5 m) dvouletá až víceletá bylina z čeledi miříkovitých, která v prvním roce vytváří bohatou růžici přízemních listů a v druhém, třetím a čtvrtém roce kvete. Vytváří řepovitý oddenek s hnědými kořeny. Je výrazného kořenitého zápachu a ostré chuti. Andělika se vyskytuje v Evropě a v severní Asii.

Zpracování Sbírá se kořen s oddenkem, bez zbytků nadzemních částí. Po očištění se suší. Plody se sbírají v době zralosti (září).

Účinné látky Silice (hlavními složkami felandren, karyofylen, pineny, limonen), jednoduché kumariny (např. umbeliferon) a furanokumariny (hlavně bergapten), třísloviny, fenolické kyseliny.

Účinky Vnitřně se používá při zažívacích potížích: při nadýmání, střevních kolikách, zpomalené střevní činnosti a na podporu chuti k jídlu. Zvyšuje produkci žluče, a tím přispívá k lepšímu trávení. Dříve se používala i zevně, ale tato aplikace má výrazné nežádoucí účinky (fotodermatitidy).

Rizika Při užívání je nutné se vyvarovat pobytu na slunci, obsažené furanokumariny způsobují fotodermatitidy – záněty kůže po oslunění. Při zevním použití jsou tyto účinky ještě výraznější a totéž platí o styku čerstvé rostliny s pokožkou při sklizni. U citlivějších osob dochází až ke vzniku puchýřů a kožních lézí. Neužívat při žaludečních vředech a vážnějších chorobách ledvin. Andělikový čaj znecitlivuje jazyk a dočasně otupuje vnímání chutí.

Dávkování K podpoře trávení 0,5 až 2 g jako nálev (čaj), 2 až 3× denně.

Zajímavosti Historicky se u nás andělika rozšířila ve středověku; mniši ji pěstovali jako prostředek proti moru. Z moderního pohledu však toto užívání asi nemělo efekt. Andělice lékařské jsou často omylem připisovány účinky anděliky čínské (Angelica sinensis). Ta má ovšem jiné složení účinných látek a rozdílné použití.

Sbíraná část Kořen, plod (Angelicae radix, Angelicae fructus)

Sušení, sesychací poměr Kořeny sušíme umělým teplem do 40 °C. Drogu ukládáme do papírových pytlů. Kořen snadno vlhne, plesniví a často bývá napaden hmyzem. Plody – celé okolíky – sušíme buď zavěšené ve svazcích, nebo volně rozprostřené v dobře větraných místnostech. Po skončení sušení plod vymlátíme. Balíme do papírových pytlů. Sesychací poměr: kořen 4 : 1, plod 1 : 1.

Doba sběru Kořen: říjen, plod: září