Osvěžující a hydratační přírodní kosmetika pro přicházející jaro Hydratační přírodní kosmetika

Blog

První polní práce a vliv počasí na úrodu našich předků

První polní práce a vliv počasí na úrodu našich předků

Přečíst příběh
Očistná pampeliškovo fenyklová kombucha

Očistná pampeliškovo fenyklová kombucha

Připravte si vlastní kombuchu, kterou můžete ochutit bylinkami. My jsme vybrali jarní kombinaci bylinek pampelišku a fenykl, které mají očistné účinky a jsou prospěšné pro trávící systém.

Kopřiva pro jarní posílení

Kopřiva pro jarní posílení

Jaro nám přináší nejen slunce, teplo a příjemné chvíle strávené v přírodě, ale také řadu výzev pro náš po zimě zesláblý organismus. Po řadě prodělaných nemocech a nedostatečném zásobení těla nutrienty z naší potravy spolu případnou počínající alergií na nás přichází jarní únava. Naštěstí ve stejné době všude kolem nás začíná rašit skvělý pomocník, který přesně na tyto problémy dokáže pomoci: kopřiva dvoudomá. Tato nenápadná, avšak mocná rostlina je jako léčivý poklad, který se objevuje právě včas, kdy naše tělo potřebuje posílení. Kopřiva dvoudomá je totiž bohatým zdrojem živin, jako je železo, vápník, draslík a vitamíny A a C. Její listy mají detoxikační účinky a podporují imunitní systém, čímž pomáhají bojovat proti jarní únavě a posilují náš odolný proti alergiím. Ať už si z ní připravujeme čaj či ji přidáváme do svých jarních salátů, kopřiva dvoudomá je vynikajícím přírodním tonikem, které nám dodává energii a vitalitu. Její užití v lidovém léčitelství je známé po staletí a moderní výzkumy stále potvrzují její prospěšné účinky pro lidské zdraví. Takže až budete příště procházet se po jarní louce a zahlédnete listy kopřivy, nebuďte na něj hned tak zaneprázdnění. Možná právě teď objevíte přírodní lék - kopřivu dvoudomou, která vám dodá novou sílu a vitalitu pro nadcházející jarní období.

Jak obarvit na Velikonoce vajíčka přírodními barvami?

Jak obarvit na Velikonoce vajíčka přírodními barvami?

Vajíčka patří k nejvýraznějším symbolům Velikonoc. Každá hospodyňka chtěla mít na stole ošatku plnou barevných kraslic pro koledníky. Zkusili jsme vajíčka nabarvit přírodní cestou, jak to dělávaly naše babičky a prababičky. Připravili jsme pro vás jednoduchý návod, který o Velikonocích promění vaši kuchyň v království barev.

Vymést prach a pavučiny, vyhnat zlé duchy. Velký jarní úklid podle našich babiček

Vymést prach a pavučiny, vyhnat zlé duchy. Velký jarní úklid podle našich babiček

Jarní úklid v sobě symbolicky zahrnuje očistu od nečistot a od všeho zlého, co se přes zimu v domě nahromadilo. Během Žlutého úterý a Škaredé středy probíhal velký úklid v domácnostech a hospodářstvích. Do úklidu se zapojovali i muži, kteří měli na starost dvorky a chlévy.

Kynutá velikonoční pomlázka

Kynutá velikonoční pomlázka

Velikonoční pondělí tradičně provází řada lidových zvyků, z nichž jeden z nejznámějších je pomlázka. Není divu, že symbol pomlázky se objevil i v podobě kynutého pečiva, které rituálně doprovází všechny významné křesťanské svátky. My jsme pro vás připravili recept se zasazeným vajíčkem a pentličkami.

Vesna slovanská bohyně zasvěcená jaru

Vesna slovanská bohyně zasvěcená jaru

První jarní den přichází astronomicky 20. března 2024. Ve slovanské mytologii ztělesňuje jaro bohyně Vesna. Bylinkářka Monika Čechová pro nás o ní připravila krátký článek.