Blog

Bylina svatého Jana

Bylina svatého Jana

Přečíst příběh
Svatojánské rituály

Svatojánské rituály

Svátek svatého Jana Křtitele (24. červen) je spojený s nástupem letního slunovratu, jehož původ pochází ještě z pohanských dob. Začíná léto, čas plodnosti a úrody. Slunce, zdroj světla a tepla a předpoklad pro bohatou úrodu, doputovalo k obratníku Raka a bude se navracet zpět k rovníku. Nastává nejdelší den a nejkratší noc. Slunce v tento den ztrácí svoji moc, proto v souladu s pohanskými představami ožívají nadpřirozené síly a otevírá se brána mezi světy. Odtud pramení řada obyčejů, zvyků a rituálů. Naši předkové o svatojánské noci využívali potenciálu živlů vody a ohně, věštili a čarovali, sbírali devatero bylin nebo hledali květ zlatého kapradí a poklady ukryté ve skalách.

Pohanková kaše se svatojánským chlebem

Pohanková kaše se svatojánským chlebem

Již za pár týdnů nás svými kouzly pohltí proslulá Svatojánská noc a my se na ní s předstihem můžeme začít připravovat nejen přemýšlením o tom, jaké byliny si nasbíráme, ale také jakým jídlem se před ní nebo po ní posilníme.

Lahodná a blahodárná mateřídoušková limonáda

Lahodná a blahodárná mateřídoušková limonáda

Mateřídouška rozkvétá v době, kdy slunce září v plné síle. I své místo k růstu proto potřebuje velmi slunečné a červen, tedy období letního slunovratu je období, kdy mateřídouška voňavě rozkvétá. Vyzkoušejte v létě kromě mateřídouškového čaje i lahodnou domácí limonádu.

Svatojánské byliny

Svatojánské byliny

Svatojánské býlí se v minulosti sbíralo o půlnoci v předvečer svátku sv. Jana Křtitele, tedy z 23. na 24. 6. V tu dobu hořely svatojánské ohně a věřilo se, že byliny natrhané v tuto magickou noc disponují kouzelnými schopnostmi. Svatojánská noc je spojena s vodou, bylinami a kultem ohně. Nezadané dívky sbírají devatero kvítí, ze kterého pletou věnce, vhazují je do vody a čekají kam doplují a zda najde věnec svého milého. Nebo si svazeček devatera kvítí vkládají pod polštář a ve snu čekají, zda se zjeví jejich nastávající ženich.

Heřmánkové víno na zklidnění mysli a pokojné zažívání

Heřmánkové víno na zklidnění mysli a pokojné zažívání

Latinský název Heřmánku “matricaria” se odvozuje od latinského “mater” = matka, protože jej většinou pro své léčebné účinky používaly matky a ženy. Heřmánek má totiž silné dezinfekční a protizánětlivý efekt, což je velmi důležité při léčení nemocí všeho druhu. Heřmánek najdete v našich čajích, kosmetice a nebo si můžete zkusit vyrobit domácí heřmánkové víno.

Péče o krásu ve starověkém Egyptě

Péče o krásu ve starověkém Egyptě

Ve starověkých kulturách byla tradice zkrášlujících prostředků velmi rozšířena a týkala se nejen žen, ale často i mužů. Lidé vynakládali velké úsilí, aby vypadali co nejlépe a jejich společenské postavení se často odráželo v množství používaných vonných mastí, nošeného make-upu či četností koupelí.