Vše o výkupu

Bylinky vykupujeme už od založení firmy v roce 1954. Dříve byly výkupny rozesety po celé zemi, teď jsou to tři místa, ale jejich počet bude růst přímo úměrně tomu, jak budou růst bylinky a nadšení sběrači. Výkup funguje přesně tak, jak si asi představíte. Přijedete do jedné z výkupen - na kole, autem nebo autobusem a na váhu postavíte pytel bylinek, které jste s láskou nasbírali a nasušili. Může jich být 300 gramů, ale také 30 kilo. Pravidla sběru, sušení a ceny výkupu najdete o pár řádek níž.

Sběr bylin má docela přísná pravidla. Měla by se dodržovat nejen správná doba (dokonce i ta denní), ale především by se bylinky měly sbírat správným způsobem. Abyste rostlinky skutečně zužitkovali a netrhali je zbytečně, tak si hlavně pohlídejte, aby se Vám bylinky už během sbírání nezapařily, snadno by Vám potom mohly zplesnivět. Proto byste je nikdy neměli vkládat do igelitu, ale raději používat košíky a papírové či plátěné pytlíky. Po návratu domů bylinky nemáčejte ve vodě, aby Vám nezčernaly. Kořeny samozřejmě omyjte a vše potom rozložte na papíry nebo síta a pořádně usušte ve stínu. Některé natě se sbírají v květu, jiné ještě před květem. Bylinky se sbírají dopoledne za hezkého počasí, když opadne rosa. Nesmí se moc mačkat a stláčet, aby se nezapařily. Suší se v dobře větraných prostorách, třeba na půdách, kde se opře sluníčko o střechu. Hlavně nesmí slunce svítit přímo na bylinky, aby nevybledly a také se k nim nesmí dostat zvířata a hlodavci. Všechny bylinky se suší ve stínu, kromě diviznového květu, který sluníčko potřebuje, ale to je jediná bylinka, ostatní by ztratily své účinné látky i zbarvení. 

Těšíme se na Vás ve výkupně, ať už si vyberete kteroukoli. 

Jednotlivé části rostlin, které se sbírají:

Květ

Odštipování, odstřihování, sdrhování, případně ořezávání jednotlivých květů. Pro jakostní surovinu je nejdůležitější barva a vzhled suroviny. Po usušení dodejte neprodleně do výkupny. 

List

Otrháváme, popř. sdrhujeme z větviček. Před sušením je vhodné u některých druhů listy pomačkat - např. podběl, a tím umožnit přístup vzduchu, listy snáze uschnou. Listy jitrocele nikdy nemačkáme! Sušíme v tenké vrstvě.

Nať

Natí rozumíme část rostliny, tj. stonky včetně listů a květů. Sbíráme vždy na počátku rozkvětu, mimo kopřivy, u které sběr v době květu ukončíme. Sbíráme pouze vrchní olistěnou část o délce 25-35 cm. Síla stonku nesmí přesáhnout 5 mm. Při sběru dbáme, abychom nevytrhávali nať s kořenem, ty jsou v dodávce nepřípustné. 

Kořen

Dobýváme zpravidla na podzim nebo brzy na jaře v době vegetačního klidu, kdy mají kořeny největší váhu a obsah účinných látek. Před sušením kořeny zbavíme hlíny a opláchneme vodou. Větší kořeny podélně rozřízneme, usnadníme tak jejich sušení.

Plody

Sbíráme vyzrálé a dobře vybarvené. U šípků bez stopek. Bezinky sbíráme a sušíme v celém souplodí, jednotlivé plody otrháváme až po dosušení.

 

Nákupní ceníky pro rok 2021 s platností od 1. 4. 2021 do 31. 3. 2022 si můžete stáhnout níže: