Bříza bělokorá Tradiční životabudič z darů české přírody

Bříza bělokorá Tradiční životabudič z darů české přírody

Jako močopudný prostředek při zánětech močových cest. Lidově se používá při zánětech kloubů, revmatismu, padání vlasů.

Latinský název Betula pendula

Lidové názvy Břest, deruzda, březa, březina, březka, bereza, betonička, panenka

Popis a výskyt Stromy rostoucí v Evropě a Asii dorůstající cca 25 m, které jsou nenáročné a odolné vůči nepříznivým podmínkám. Vyskytuje se jako příměs prakticky ve všech druzích lesů, osidluje zejména jejich okraje a mýtiny.

Zpracování Sbírají se listy, a to na jaře a začátku léta. Následně se suší.

Účinné látky Flavonoidy (2–3 %, hyperosid,myrecetin-3-galaktosid, gykosidy kvercetinu), saponiny, třísloviny,třísloviny, kyselina kávová, kyselina chlorogenová.

Účinky Močopudný prostředek (diuretikum), který je často součástí urologických čajových směsí. Používá se tedy na promývání močových cest při jejich zánětech, doplňkově též ve směsích na snížení krevního tlaku. Extrakty použité v šampónech zlepšují stav vlasů.

Rizika Jde o bezpečnou rostlinu, nicméně neměla by se užívat u stavů, kde hrozí dehydratace.

Dávkování Jednotlivá dávka je 1,5 až 3 g připravená jako nálev (čaj), která se opakuje ráno a odpoledne. Před spaním se užívání nedoporučuje pro časté noční vstávání.

Zajímavosti Z březové kůry a dřeva se připravoval dehet používaný zevně při dermatózách. Navrtáním kmene břízy se získává březová voda – sterilní tekutina s vysokým obsahem minerálů, vitamínů a živin. Bohužel se tímto procesem oslabuje a ničí živý strom.

Sbíraná část List, někdy i pupeny (Betulae folium)

Sušení, sesychací poměr Březové listí sušíme na stinných místech a vzdušných místech. Sušíme je rozprostřené v tenké vrstvě na lískách nebo papírech. Protože listy mají na svrchní vrstvě voskovou vrstvičku, která zpomaluje vypařování, prosychají pozvolna. K rychlejšímu usušení jsou vhodná síta, která umožní prosychání ze spodní strany. Dobře usušený list si ponechá svěže zelenou barvu a snadno se láme. Nedosušená droga je tmavá, slepuje se a plesniví. Pro skladování jsou vhodné papírové pytle, nebo žoky z polypropylenu. Sesychací poměr: 4 : 1.

Doba sběru Květen–červenec

Kde se ukrývá Bříza bělokorá