Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

BYLINY PRO KRÁSU

PharmDr. Jan Martin, Ph.D. 21. 5. 2021

Lidé si odjakživa potrpěli na svůj vzhled. I když se některé preference jako štíhlost postavy, odstín pleti či plnost rtů z historického hlediska měnily, hebká kůže bez poskvrny byla v kurzu vždy.  Nikdy žádná žena nechtěla mít pleť poznamenanou vyrážkami, ekzémy či akné. Totéž se dá říci i o vlasech: jejich preferovaná délka i barva jsou proměnlivé, ale mít vlasy zdravé a lesklé, módním trendům nepodléhá.

BYLINY PRO KRÁSU

Při péči o pleť, vlasy i nehty sloužily lidem odpradávna přírodní látky, od minerálů v podobě hlinek a jílů, přes široké spektrum léčivých rostlin, po živočišné produkty jako byly hlavně tuky a vosky. Každá civilizace a kultura měla sadu přírodnin, které používala na odstranění kožních problémů, na zlepšení vzhledu pokožky a zkvalitnění jejích vlastností.

Často nešlo pouze o prosté nanesení přírodních produktů na kůži, ale celý proces byl spojen do rituálů a očistných procedur, které se netýkaly jen vlastního vzhledu, ale také navozovaly klid a přispívaly ke zklidnění mysli. Například návštěvy lázní v období antiky trvaly několik hodin a spojovaly v sobě koupel, použití soudobé kosmetiky, relaxaci a sociální kontakt. Koupele probíhaly v příjemném a na svou dobu luxusním prostředí a v pozdních obdobích antiky byly někdy spojeny i s erotickými zážitky. V Indii zase ženy začínaly lázeň vmasírováním vonných olejů do kůže a následně se koupaly ve vodě s čerstvě natrhanými léčivými rostlinami.

V dnešní uspěchané době nemůžeme trávit péčí o svou krásu většinu dne, i tak jde však z běžné péče udělat malý rituál, který potěší nejen vaši pokožku či vlasy, ale povznese i vaši mysl a vymaní ji ze stresů běžného dne. Takže proč si někdy večer nevyčlenit hodinku na váš kosmetický a bylinkový rituál? Začněte třeba koupelí ve vaně, pusťte si oblíbenou hudbu, vzduch naplňte delikátní vůní z vonné svíčky či tyčinky a k tomu si dopřejte bylinkový čaj, který vaší pokožce rovněž může pomoci. Existují totiž i byliny, které pomáhají nejenom přímo na kůži jako součást kosmetiky, ale také vnitřně a vy je můžete popíjet ve formě bylinného čaje v průběhu tohoto příjemného rituálu.

Jednou z blahodárných bylin je violka opředená mnohými mýty a pověstmi. Různé druhy violek (zvaných také fialky či macešky) sloužily odpradávna k léčbě akné, různých typů vyrážek a ekzémů. Za keltských dob prováděly ženy omlazovací rituály, které spočívaly v koupeli ve směsi kozího mléka a violek. Čaj s violkou působí regeneračně a normalizuje stav pleti, kromě toho též podporuje trávení a pomáhá při kašli. Můžete vyzkoušet čaj LEROS Zdravá pleť, kde je violka doplněna konopím, které působí taktéž protizánětlivě a relaxačně. Tuto směs lze užívat i u projevů stárnutí kůže jako jsou vrásky, nepružná a suchá kůže.

I když lékaři doporučují během teplých dní a při pohybové aktivitě udržovat řádný pitný režim, chybou je i opačný extrém – přehnané zavodňování organismu. Přebytek vody nejen zatěžuje oběhový systém a ledviny, ale způsobuje také otoky a nehezkou odulost kůže. Jednou z cest, jak se cítit lépe a krásněji je zbavit se přebytečné vody. K tomu slouží celá řada bylin s diuretickým čili močopudným účinkem, například kopřivová nať a březový list. Ty lze najít v čaji „Štíhlá linie“, kde jsou v kombinaci se zeleným čajem, který pomáhá lépe metabolizovat tuky. Kopřiva i bříza se často používají do vlasové kosmetiky, protože zlepšují lesk a kvalitu vlasů.

Kopřivu lze kombinovat i se vřesem, který má pročišťující účinky. Omývání obličeje vřesovou vodou bylo prováděno od středověku k vyčištění a omlazení pleti. Takto je vřes využíván v různých kosmetických produktech dodnes. Kombinace kopřivy a vřesu působí blahodárně i vnitřně a naleznete ji v čajích Hladké pozadí a Detox.

Péče o vlasy, nehty a kůži je náročná disciplína a jejich zdraví, citlivost, sklon k vysušení nebo k maštění jsou velmi individuální. Zkušenosti tak nejsou snadno přenosné a hledání vhodné kosmetiky a péče je dlouhý proces. Zkuste si sestavit vlastní očistný a zkrášlující rituál, do kterého zapojíte i byliny z LEROSu.