Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Chaluha bublinatá Mořská řasa s vysokým obsahem jódu

Chaluha bublinatá Mořská řasa s vysokým obsahem jódu

Zlepšuje činnost štítné žlázy, čímž může přispět ke snížení tělesné hmotnosti a regulaci obezity. Obsahuje velké množství jódu.

Latinský název Fucus vesiculosus

Lidové názvy Bublinatka, mořská řasa

Popis a výskyt Mořská řasa se stélkami až 1 m dlouhými, která má vzduchové plovací měchýřky. Patří mezi hnědé řasy chladných moří a je hojně rozšířena zejména u evropských pobřeží.

Zpracování Sbírá se celá stélka, která se nařeže a usuší. Takto zpracovaná je dosti tvrdá, proto se někdy mele na prášek. Má slanou, slizovitou chuť a mořský pach.

Účinné látky Polysacharidy (zejména algináty, laminarin, fukoidin), sloučeniny jódu (hlavně 3,5 – dijodtyrosin). Dále steroidní látky (fukosterol), manitol, karoteny, železo.

Účinky Díky obsahu jódovaných sloučenin ovlivňuje činnost štítné žlázy, čímž může přispět ke snížení tělesné hmostnosti a při poruchách metabolismu. Používá se i jako součást čajových směsí užívaných při úpravě nadváhy. Přítomné polysacharidy působí mírně laxativně.

Rizika Při dlouhodobém předávkování se objevují poruchy ženského cyklu, akné a výjimečně i změny srdečního tepu a tlaku krve.

Dávkování Jednotlivá dávka 1 g jako nálev, u přímo podávané práškované drogy 130 mg. Podává se 2x denně, 2 hodiny před jídlem.

Zajímavosti Z chaluhy se získávají algináty, které slouží ve výrobě pekařských a cukrářských výrobků jako stabilizátory a zahušťovadla. Používají se i k přípravě gelů.

Sbíraná část Stélka (Fucus)

Sušení, sesychací poměr U nás není.

Doba sběru Během celého roku

Kde se ukrývá Chaluha bublinatá

LEROS Štíhlá linie
15%

Štíhlá linie

59 Kč 69 Kč