Divizna sápovitá Žluté květy pro zdraví dýchacích cest

Divizna sápovitá Žluté květy pro zdraví dýchacích cest

Používá se při suchých zánětech horních cest dýchacích, při nachlazení s dráždivým suchým kašlem.

Latinský název Verbascum phlomoides

Lidové názvy Děvizna, svíce královská, petrova hůl, císařská svíce, děvozel, pochodňová květina

Popis a výskyt Dvouletá bylina, která je původní v Evropě a západní a Střední Asii. Byla zavlečena i do Ameriky. Roste na kamenitých stráních a rumištích, podél komunikací. Kvete od července do září.

Zpracování Sbírá se pouze žlutá květní koruna bez kalicha, a to za suchého počasí. Suší se (při 40 °C) ihned po sklizni.

Účinné látky Saponiny (např. verbaskosaponin), flavonoidy (hesperidin), slizy a iridoidy (aukubin). Žlutá barva květů je způsobena ß-karotenem a krocinem. Dále jsou obsaženy cukry, minerály a stopy silice.

Účinky Používá se při zánětech horních cest dýchacích, a to hlavně na odstranění kašle – jak suchého dráždivého, tak vlhkého, kde podporuje vykašlávání hlenu. Má i močopudný účinek.

Rizika Neužívat dlouhodobě, maximálně týden.

Dávkování Jednotlivá dávka 1,5 až 2 g několikrát denně (celkem až 8 g).

Zajímavosti Podobné účinky má též divizna malokvětá a velkokvětá, i ty lze využívat. Vyschlý stvol divizny se používal i jako louč nebo velká svíce, kdy obalena lojem nebo voskem dokázala svítit celé hodiny.

Sbíraná část Květ bez kalicha (Verbasci flos)

Sušení, sesychací poměr Zde platí dvojnásob, že špatným usušením nebo nevhodným skladováním můžeme veškerou práci zmařit. Nasbírané květy se snažíme usušit co nejrychleji, nejlépe během jednoho dne. Proto je nikdy nesbíráme před deštěm. Nejlépe je usušíme za horkého dne na přímém slunci. Výhodné je rozprostřít květ na černý papír nebo tmavý plech, který sluneční paprsky přitahuje, a tím celý proces sušení ještě urychluje. Uměle sušíme při teplotě do 60 °C. Správně usušený květ si musí zachovat původní zlatožlutou barvu a při mnutí musí chrastit. Takto usušenou drogu dáme ihned do polypropylenového sáčku nebo pytle a pevně zavážeme (dbáme, aby obaly nebyly porušené). V menším množství můžeme uschovat do plechových nádob. Jen tak zabráníme tomu, aby zpátky nenatáhla vlhkost a neztmavla. Papírové obaly jsou pro květ divizny nevhodné. Sesychací poměr 8 : 1.

Doba sběru Červen–září