Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Dub zimní Posvátný strom s léčivými účinky

Dub zimní Posvátný strom s léčivými účinky

Užívá se hlavně zevně na hemoroidy, křečové žíly, drobné omrzliny a popáleniny.

Latinský název Quercus petraea

Lidové názvy Křemelák, zimnák, drnák, drvák, zimák

Popis a výskyt Jsou to většinou mohutné stromy dosahující až 40 m. Vyskytují se v západní, střední a jihovýchodní Evropě, na východě zasahuje až na Ukrajinu a ojediněle i východněji. Oproti dubu letnímu snese méně slunné stanoviště a chudší půdu.

Zpracování Sbírá se kůra z čerstvých mladých větví, pokud možno z mladších stromů (do 10 cm v průměru). Získává na jaře v podobě asi 20 cm dlouhých plátků. Do kmenů nebo větví se udělají zářezy, kůra se oklepe tupým předmětem a sloupne. Suší se většinou hned na místě na slunci, dosušuje se v sušárnách.

Účinné látky Třísloviny (8 až 20 %, např. pedunkulagin, veskalagin), kyselina gallová a ellagová, flavonoidy a proanthocyanidiny. Stárnutím stromů a také dlouhodobým skladováním kůry se třísloviny oxidují a polymerují na neúčinné flobafeny.

Účinky Zevně využíváme svíravých a stahujících účinků, např. při křečových žilách, při nadměrném pocení a drobných omrzlinách a popáleninách. Nálev z dubové kůry je možno kloktat i u mírných zánětů v dutině ústní. Vnitřní používání je málo obvyklé (ve formě odvaru proti žaludečnímu a střevnímu kataru a průjmu).

Rizika Nepoužívá se na větší plochy porušené kůže, může dojít k vstřebání většího množství tříslovin, které zatěžují játra.

Dávkování Nálevem z 1 až 1,5 g na šálek vroucí vody (louhovat alespoň 20 min) se oplachují nebo potírají postižená místa. Případně se vytváří koupel (pocení nohou, hemorhoidy): 1 g kůry se vaří v 1 l vody 10 minut, následně se odvar se nechá ještě 15 min odstát a scedí se.

Zajímavosti Použitelná je i kůra jiných druhů dubu (dub letní, dub pýřitý aj.). Ještě větší účinnost díky obrovskému obsahu tříslovin mají duběnky. To jsou kulovité novotvary na listech, které vznikají v důsledku nakladení vajíček žlabatkou duběnkovou (hmyz z čeledi Cynipidae).

Sbíraná část Mladá kůra do síly 5 mm (Quercus cortex)

Sušení, sesychací poměr Dubovou kůru sušíme v malých otýpkách zavěšených na slunci nebo v tenkých načechraných vrstvách. Také je možné sušit kůru umělým teplem do 45 °C. Dobře usušená kůra se sama kroutí do ruliček a snadno se láme. Vrchní stranu má šedohnědou, uvnitř je barvy červenohnědé. Dobře usušenou kůru ukládáme do jutových nebo papírových pytlů, popř. svazujeme do otepí. Sesychací poměr 3 : 1.

Doba sběru Březen–duben