Kosmetika s růží pro krásu a harmonii Kosmetika s růží pro krásu a harmonii

Eukalyptus: zázrak z Austrálie

PharmDr. Jan Martin, Ph.D. 14. 7. 2023

O tom, že se medvídek koala živí výhradně listy eukalyptu, se učí už na základní škole. Správně česky se ovšem tato dřevina jmenuje blahovičník a pochází původně z Austrálie a okolních ostrovů. Domorodcům jeho silně aromatické listy sloužili jako nouzový zdroj vody a prevence horečnatých onemocnění. I první kolonisté začali blahovičník užívat a brzy zjistili, že vůně blahovičníku odpuzuje létající hmyz a silice vydestilovaná z těchto listů má výrazné dezinfekční vlastnosti. Dokonce se eukalyptus stal prvním exportním zbožím z Austrálie do Evropy.

Eukalyptus: zázrak z Austrálie

Není ovšem blahovičník jako blahovičník. Existují stovky různých druhů lišících se vzrůstem, tvarem listů i jejich vůní. V méně přístupných oblastech Austrálie a Oceánie jsou dodnes objevovány nové druhy blahovičníků a navíc jsou uměle šlechtěny další variety a hybridy.

Silice z jednotlivých druhů rodu Eucalyptus mají velmi různorodé složení, a tak i účinek jejich silic je značně rozdílný. Některé obsahové látky jsou dokonce zdraví škodlivé a jejich použití je možné pouze v chemickém  průmyslu. Například pryskyřice se dříve používala k barvení textilu a v současné době slouží jako surovina pro syntézu speciálních umělých hmot. Silice vydestilovaná z odpadních odřezků dřeva a listů se dokonce omezeně používá jako aditivum do motorových benzínů jako prevence oddělování zbytků vody z benzínu.

Eukalyptové dřevo je také mimořádně kvalitní, a nalezlo uplatnění v nábytkářském průmyslu a ve stavebnictví. Výhodou těchto dřevin je jejich snadné pěstování a možnost jejich výsadby do bahnitých a zasolených pobřežních půd. Tyto půdy vysušuje a tím i omezuje výskyt komárů přenášejících malárii. V současné době je blahovičník pěstován ve všech tropických a subtropických oblastech, zejména v jihovýchodní Asii, Oceánii, jižní Africe a jižní Americe.

Využití blahovičníků je obrovské a to jsme ještě nezmínili to nejdůležitější. Silice obsažená v listech je nejčastěji užívána k inhalování při nachlazení, chřipce a zánětech nosohltanu a průdušek. V dýchacích cestách působí antibakteriálně a protizánětlivě. Protizánětlivý účinek je natolik významný, že podle několika klinických studií umožňuje snižovat dávky glukokortikosteroidů při léčbě astmatu. Blahovičníková silice se hodí i do mastí a krémů na ošetření hnisajících ran a kožních zánětů.

Hlavní účinnou složkou je 1,8-cineol, někdy nazývaný jako eukalyptol, a eukalyptové silice obsahující tuto látku se používají též jako součást dezinfekčních mýdel, inhalačních sprejů, ústních vod, kloktadel, zubních past, chladivých mastí a gelů. Jako součást gelů se používají na svalové a kloubní bolesti a jsou populární zejména u sportovců (udržují pružnost a připravenost svalů mezi výkony). Využití nalézají i při léčbě lupénky.

Eukalyptus má ještě jednu obrovskou výhodu. Pokud to s jeho množstvím nepřeženete, má velmi příjemnou a svěží vůní, která umí ochutit nejen klasické čajové směsi, ale i za studena připravené drinky. Eukalyptem tedy můžete nahradit tradiční snítku máty vhozenou do karafy s vodou.

Anebo vyzkoušet náš nový letní nápoj Eukalyptus Cold Brew, který spojuje svěžest blahovičníku s nasládlostí řepy a čaje Rooibos.