Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Jinan dvoulaločný Přírodní prostředek na prokrvení rukou, nohou i mozku

Jinan dvoulaločný Přírodní prostředek na prokrvení rukou, nohou i mozku

Zlepšuje činnost centrálního nervového systému, paměť, soustředění, zlepšuje prokrvení končetin.

Latinský název Ginkgo biloba

Lidové názvy Ginko, ginkgo, Gin-nan

Popis a výskyt Vysoký strom s typicky dvoulaločnatými listy s vějířovitou žilnatinou. Je dvoudomý a pochází z Číny. U nás pěstovaný jako parková dřevina.

Zpracování Sbírají se listy, které se suší a zpracovávají se na extrakt.

Účinné látky Flavonoidy (0,5 – 1 %, například kempferol, kvercetin, izorhamnetin a jiné), biflavonoidy (amentoflavon), terpeny (bilobalidy a ginkgolidy), a také menší množství katechinů a proanthocyanidinů.

Účinky Používá se hlavně u poruch prokrvení periferních částí těla, při syndromu studených rukou a nohou. Zlepšuje mikrocirkulaci a prokrvení kůže. Při dlouhodobém podávání zlepšuje i prokrvení mozku, a tím zlepšuje činnost centrálního nervového systému. Může mít vliv na paměť a soustředění. Snižuje též krevní srážlivost.

Rizika V rostlině je přítomný i jedovatý ginkgotoxin. Zejména požití semen způsobuje křeče, ztrátu vědomí a paralýzu končetin. V sušených listech je tohoto toxinu jen stopové množství. Při výrobě extraktů se tento toxin odstraňuje a snižuje se i množství ginkolových kyselin, které jsou častými alergeny a mají některé nežádoucí účinky. Ginkgo může ovlivnit účinek léků na srážení krve a neměl by se kombinovat ani s ibuprofenem a aspirinem. Jako vedlejší účinek se může objevit bolest hlavy nebo trávicí potíže.

Dávkování Sušený list se používá velmi omezeně. Častější je užívání extraktů v dávkách od 250 do 500 mg.

Zajímavosti Díky velkému zájmu o účinky tohoto stromu vznikly v nedávné době rozsáhlé plantáže nejen v Asii, ale i v Evropě a Americe. List jinanu je symbolem japonského města Tokyo.

Sbíraná část List (Ginkgo folium)

Sušení, sesychací poměr Listí sušíme na stinných místech a vzdušných místech. Sušíme je rozprostřené v tenké vrstvě na lískách nebo papírech. K rychlejšímu usušení jsou vhodná síta, která umožní prosychání ze spodní strany. Dobře usušený list se snadno láme. Nedosušená droga se slepuje a plesniví. Pro skladování jsou vhodné papírové pytle, nebo žoky z juty

Doba sběru Srpen–září