Harpagofyt ležatý Čertův dráp pro vaše klouby i zažívání, léčivý sukulent s protizánětlivými účinky

Harpagofyt ležatý Čertův dráp pro vaše klouby i zažívání, léčivý sukulent s protizánětlivými účinky

Protizánětlivé účinky u kloubového revmatismu.

Latinský název Harpagophytum procumbens

Lidové názvy Ďáblův dráp, čertův spár, africký zvonečník

Popis a výskyt Vytrvalá rostlina původem z Afriky (Botswana, Namibie, JAR, Madagaskar). Má plazivou lodyhu a tuhé, šedozelené, nepravidelně dělené listy.

Zpracování Vykopávají se hlíznaté kořeny o váze až půl kilogramu. Po sklizni se krájí na malé kousky a suší.

Účinné látky Iridoidy (až 3,5 %, např. harpagid, harpagosid a procumbid), fenolické kyseliny a fenylpropanové glykosidy – deriváty kyseliny o-dihydroxyskořicové. Dále flavonoidy,cukry, fytosteroly, triterpeny a aminokyseliny.

Účinky Má protizánětlivé účinky u kloubního revmatismu. Odstraňuje bolesti a potlačuje záněty dolního úseku páteře při osteoartróze a ostatních degenerativních změnách pohybového aparátu. Je možné ho použít i při zánětech a otocích jiného původu. Je intenzivně hořký, čímž podporuje tvorbu žaludečních šťáv a žluči, a tím upravuje trávení.

Rizika Nedoporučuje se u kardiaků a pacientů s vysokým nebo nízkým krevním tlakem. Může mít také vliv na hladinu glukózy v krvi a krevní srážlivost (možnost interakce s warfarinem). Někdy se při užívání objevuje průjem.

Dávkování Jednotlivá dávka drogy je 1,5 g, která se opakuje 3× denně. Užívá se maximálně 4 týdny.

Zajímavosti Lidový název „čertův dráp“ vychází z výrůstků na tvrdých plodech, které jsou na konci rozeklané a vytváří zpětné háčky. Vzdáleně to připomíná drápy.

Sbíraná část Kořen (Harpagophyti radix)

Sušení, sesychací poměr U nás neroste.

Doba sběru Červen–říjen