Je nám moc líto, ale vzhledem k přetvávajícím vysokým teplotám jsme museli zastavit prodej některých kosmetických výrobků, které jsou na takovéto počasí citlivé. Děkujeme za pochopení.

Hloh jednosemenný Srdcová záležitost už na první pohled

Hloh jednosemenný Srdcová záležitost už na první pohled

Přispívá k normální činnosti srdce a cévního systému.

Latinský název Crataegus monogyna

Lidové názvy Pluháč, luhovec, hložek, hložinky (plody hlohu), trn, trní, hlohyně, loh, loch, luhovec, srdeční chléb

Popis a výskyt Menší strom nebo keř s hustou korunou a větvemi s ostrými trny. Je rozšířen na celé severní polokouli.

Zpracování Sbírají se kvetoucí vrcholky větví i s listy. Možno sbírat i samostatně květy nebo listy bíle kvetoucích druhů hlohů. Na podzim se sbírají i plně zralé plody – hložinky. Ty však mají podstatně slabší účinky.

Účinné látky Květ s listem: flavonoidy vitexinového typu, proanthocyanidiny (2–3 %), katechin a katechinové třísloviny, triterpenické kyseliny (oleanolová, kyselina krataegolová, a kyselina ursolová). Dále aminy: cholin, acetylcholin, alkylamin a jiné.

Účinky Květy s listem se užívají podpoře normální činnosti srdce a cévního systému. Podporují normální funkci nervové soustavy, mají relaxační účinek a napomáhají usínání. Účinek plodů je podstatně slabší.

Rizika Nepoužívat u osob s nízkým krevním tlakem. Může též docházet k ovlivnění účinků souběžně podávaných léků na úpravu krevního tlaku a srdeční činnosti.

Dávkování Květ s listem–jednotlivá dávka 1 až 2 g, maximálně 6 g denně.

Zajímavosti Používají se i jiné druhy hlohu, například hloh obecný, hloh křivokalichý, hloh pětisemenný, hloh černý, aj. Ježíšova trnová koruna byla údajně upletena z větviček hlohu.

Sbíraná část Květ, list s květem, plod (Crataegi flos, Crataegi folium cum flore, Crataegi fructus)

Sušení, sesychací poměr Květ sušíme v tenkých vrstvách na stinném a dobře větraném místě. K dosušení doporučujeme použít umělé teplo do 35 °C. Pokud je květ správně usušený, má svou původní barvu i typickou kořenitou vůni. Balíme jej do papírových, popř. polypropylenových obalů. List s květem sušíme ve stínu na dobře větraném místě ve vrstvě 5–10 cm. Pokud použijeme teplo umělé, tak do 35 °C. Během sušení opatrně načechráváme. Dobře sušená droga kořenitě voní. List s květem balíme do papírových pytlů. Plody se nejlépe suší umělým teplem, až do teploty 60 °C. Pozor, plody musí mít tmavě červenou barvu – nesmí zhnědnout nebo zčernat. Hložinky občas promícháme, neboť se rády slepují. Plody uschováváme v jutových nebo síťovaných obalech – jsou poměrně těžké – v papírových obalech hrozí protrhnutí. Sesychací poměr: květ – 5 : 1, list s květem – 5 : 1, plod – 4 : 1.

Doba sběru Květ, list s květem: květen–červen, plod: září–říjen