Hloh jednosemenný Srdcová záležitost už na první pohled

Hloh jednosemenný Srdcová záležitost už na první pohled

Zlepšuje činnost srdce a průtok krve v srdci, snižuje krevní tlak. Plody obsahují vitamín C a mnoho bioflavonoidů, což je důležité pro silné a zdravé cévy.

Latinský název Crataegus monogyna

Lidové názvy Hložinky, Pluháč, Luhovec, Hložek, Trn, Trní, Hlohyně, Loh, Loch, Luhovec, Srdeční chléb

Sbíraná část Květ, list s květem, plod (Crataegi flos, Crataegi folium cum flore, Crataegi fructus)

Obsahové látky Aromatické aminy, stopy silice, flavonoidy (hyperin, quercitrin, 1-2 %), proanthocyanidiny (2-3 %), flavonové glykosidy (vitexin, orientin).

Doba sběru Květ, list s květem: květen - červen, plod: září - říjen

Sušení, sesychací poměr Květ sušíme v tenkých vrstvách na stinném a dobře větraném místě. K dosušení doporučujeme použít umělé teplo do 35 °C. Pokud je květ správně usušený má svou původní barvu i typickou kořenitou vůni. Balíme jej do papírových, popř. polypropylenových obalů. List s květem sušíme ve stínu na dobře větraném místě ve vrstvě 5-10 cm. Pokud použijeme teplo umělé, tak do 35 °C. Během sušení opatrně načechráváme. Dobře sušená droga kořenitě voní. List s květem balíme do papírových pytlů. Plody se nejlépe suší umělým teplem, až do teploty 60 °C. Pozor - plody musí mít tmavě červenou barvu - nesmí zhnědnout nebo zčernat. Hložinky občas promícháme, neboť se rády slepují. Plody uschováváme v jutových nebo síťovaných obalech - jsou poměrně těžké - v papírových obalech hrozí protrhnutí. Sesychací poměr: květ - 5:1, list s květem - 5:1, plod - 4:1.