Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Hloh obecný Pro klidnější mysl a lepší činnost srdce

Hloh obecný Pro klidnější mysl a lepší činnost srdce

Zlepšuje činnost srdce, snižuje krevní tlak a zlepšuje průtok krve v srdci. Plody obsahují vitamín C a mnoho flavonoidů, což je důležité pro silné a zdravé cévy.

Latinský název Crataegus laevigata

Lidové názvy Hložinky, pluháč, luhovec, hložek, trn, trní, hlohyně, loh, loch, luhovec, srdeční chléb

Popis a výskyt Menší strom nebo keř dorůstající až 8 m, s hustou korunou a větvemi s ostrými trny. Je rozšířen v západní a střední Evropě, objevuje se i v severní Africe a Asii.

Zpracování Sbírají se kvetoucí vrcholky větví i s listy. Možno sbírat i samostatně květy nebo listy bíle kvetoucích druhů hlohů. Na podzim se sbírají i plně zralé plody – hložinky. Ty ale mají podstatně slabší účinky.

Účinné látky Květ s listem: flavonoidy vitexinového typu, proanthocyanidiny (2–3 %), katechin a katechinové třísloviny, triterpenické kyseliny (oleanolová, kyselina krataegolová, a kyselina ursolová). Dále aminy: cholin, acetylcholin, alkylamin a jiné. Plody: flavonoidy (0,05–0,15 %, hyperosid, rutin, malé množství vitexinových flavonoidů), procyanidiny, organické kyseliny, cukry a pektin.

Účinky Květy s listem se užívají u chorob kardiovaskulárního systému, například u srdeční nedostatečnosti a hypertenze. Rozšiřuje koronární cévy, zlepšuje prokrvení myokardu, snižuje krevní tlak, působí jako mírné srdeční tonikum. Účinek plodů je podstatně slabší.

Rizika Nepoužívat u pacientů s nízkým krevním tlakem. Může též docházet k ovlivnění účinků souběžně podávaných léků na úpravu krevního tlaku a srdeční činnosti.

Dávkování Květ s listem – jednotlivá dávka 1 až 2 g, maximálně 6 g denně. Plod se léčebně nevyužívá a nemá omezení v dávce.

Zajímavosti Používají se i jiné druhy hlohu, například hloh jednosemenný, hloh křivokalichý, hloh pětisemenný, hloh černý, aj. Ježíšova trnová koruna byla údajně upletena z větviček hlohu.

Sbíraná část Květ, list s květem, plod (Crataegi flos, Crataegi folium cum flore, Crataegi fructus)

Sušení, sesychací poměr Květ sušíme v tenkých vrstvách na stinném a dobře větraném místě. K dosušení doporučujeme použít umělé teplo do 35 °C. Pokud je květ správně usušený, má svou původní barvu i typickou kořenitou vůni. Balíme jej do papírových, popř. polypropylenových obalů. List s květem sušíme ve stínu na dobře větraném místě ve vrstvě 5–10 cm. Pokud použijeme teplo umělé, tak do 35 °C. Během sušení opatrně načechráváme. Dobře sušená droga kořenitě voní. List s květem balíme do papírových pytlů. Plody se nejlépe suší umělým teplem, až do teploty 60 °C. Pozor, plody musí mít tmavě červenou barvu – nesmí zhnědnout nebo zčernat. Hložinky občas promícháme, neboť se rády slepují. Plody uschováváme v jutových nebo síťovaných obalech–jsou poměrně těžké–v papírových obalech hrozí protrhnutí. Sesychací poměr: květ – 5 : 1, list s květem – 5 : 1, plod – 4 : 1.

Doba sběru Květ, list s květem: květen–červen, plod: září–říjen

Kde se ukrývá Hloh obecný