Hluchavka bílá Lidový prostředek na horní cesty dýchací
Používá se jako odkašlávací prostředek, k rozpouštění hlenů. Uplatňuje se také jako prostředek při chorobách močových cest. Květy a mladé lístky hluchavky používáme do salátů a při jarních očistných kúrách.
Latinský název Lamium album
Lidové názvy Hluchá kopřiva, planá kopřiva, planá bazilika
Popis a výskyt Vytrvalá bylina, jejíž listy připomínají kopřivu. Je však nižší a kvete bíle. Je rozšířená po celé Evropě, Severní Americe a v Asii (kromě té jihovýchodní).
Zpracování Sbírají se buď samostatné bílé květní koruny bez kalichů, nebo celá nať na počátku kvetení. Následně se suší.
Účinné látky Flavonoidy (hlavně glykosidy kvercetinu a kempferolu), třísloviny, iridoidy, malé množství saponinů a slizů, biogenní aminy (histamin, tyramin, metylamin), silice.
Účinky Nať i květ se užívají obdobně: mají expektorační účinek, to znamená, že pomáhají vykašlávat při zánětech horních cest dýchacích a zároveň zřeďují hlen. Lidově se používá i na gynekologické problémy a jako močopudný prostředek při chorobách močových cest. Zevně ji možno použít na drobné popáleniny a špatně se hojící rány.
Rizika Bezpečná bylina bez významnějších rizik..
Dávkování 1 až 1,5 g na šálek, pijeme ráno a v poledne.
Zajímavosti Mladé výhonky, které ještě nejsou nahořklé se používaly jako zelenina do jarních polévek a salátů.
Sbíraná část Květ, nať (Lamii flos, Lamii herba)
Sušení, sesychací poměr Květ, resp. jen květní koruny se vytrhávají za suchého počasí v květnu až září. Druhy kvetoucí nachově nebo žlutě jsou bezcenné. Hluchavka se suší pokud možno rychle ve stínu. Umělá teplota při sušení nemá překročit 35 °C. Droga je téměř bez pachu a má slabě hořkou chuť. Snadno vlhne a hnědne, zejména pomačkaná, a tím se stává nepoužitelnou. Doporučuje se po přirozeném sušení ještě krátké zahřátí umělou teplotou.
Doba sběru Květen–říjen