Osvěžující a hydratační přírodní kosmetika pro přicházející jaro Hydratační přírodní kosmetika

Jak si sestavit Bylinný adventní kalendář s Betlémem

22. 9. 2023

Adventní čas se nezadržitelně blíží a pokud jste fanoušky našich čajových kalendářů, ten letošní Vám vykouzlí vzpomínku nejen na voňavé čaje, ale i na společné chvíle strávené při sestavování betlému.

Jak si sestavit Bylinný adventní kalendář s Betlémem

ŠTRAMBERSKÝ BETLÉM

Nastává čas adventu, doba předvánočního očekávání, kdy tradičně připravujeme a stavíme betlémy. V chudobě chléva u Ježíška klečí Marie a Josef, svatá rodina.

K jesličkám pospíchají pastýři s ovečkami, vesničané, děti i dospělí a vytrubují do širokého okolí zprávu o narození. Tento betlémský příběh se naplňuje o Štědrém dnu, kdy o půlnoci Štědrého dne lidé na celém světě vítají příchod dítěte lásky položeného do jeslí. Betlémské figurky pak zůstávají v domácnostech až do Tří králů.

Malebné městečko Štramberk je díky své podobě nazýváno „Moravským betlémem". Se starou zástavbou k sobě schoulených trámových domečků se rozkládá na úpatí kopce. Projdete kolem nespočtu okýnek a kamenných zídek až se před vámi otevře náměstí jako z pohádky. Rohem náměstí stoupáte kamenným schodištěm vzhůru, kolem dochovaných starých hradeb a zvoničky až ke zbytkům kamenného hradu s monumentální věží. Věž viditelnou ze širokého okolí známe jako „Štramberskou trúbu". Když městečko v zimě zasype sníh, za noci celé jiskří svitem měsíce.

NÁVOD NA SESTAVENÍ ŠTRAMBERSKÉHO BETLÉMU

Betlém obsahuje:

24 malovaných postaviček, které najdete na přední straně adventního kalendáře, pod sáčky s čaji

1x stojící kulisa betlému s městečkem Štramberk (rubová strana krabice)                             

1x ležící podlaha betlému se jmény postaviček a místem pro jejich nalepení (rubová strana krabice)

2x podpěra zadní, stojící kulisy betléma (boční strany krabice)

VYCHUTNEJTE SI ŠÁLEK LAHODNÉHO ČAJE A ZAČNĚTE SKLÁDAT SVŮJ BETLÉM.

BONUS NAVÍC - JMENOVKY NA DÁRKY

Každý sáček čaje adventního kalendáře je skrytý pod obdélníkovou kartičkou. Stačí kartičku obrátit na rubovou stranu, ustřihnout rohy, děrovačkou vyseknout otvor pro provázek a máte krásnou vánoční jmenovku na dárky.

  1. Nevyhazujte KRABICI a OTOČTE ji NA RUBOVOU STRANU. Najdete zde kulisu s městečkem Štramberk a jesličkami, kterou postavte kolmo k podložce na tmavě modrou plochu, která tvoří podlahu betlému a kde jsou vyznačena jména postaviček a místo pro jejich nalepení. Sem postupně nalepujte postavičky podle jejich označení. Pro lepší představu o rozmístění figurek se podívejte na fotografii hotového, složeného betlému.

  2. Jednotlivé POSTAVIČKY NAJDETE pod každým sáčkem čaje adventního kalendáře. Se skládáním postupujte ODSPODU od čísla 1 směrem vzhůru podle čísel.

  3. Každou postavičku pečlivě VYSTŘIHNĚTE podél jejího těla. Bílou přerušovanou čarou je naznačen obrys pro ostříhnutí mimo postavu. Nezapomeňte na podstavec naznačený v modré části. Černou nepřerušovanou barvou je naznačen ohyb podstavce.

  4. Poté co postavičku vystřihnete, OHNĚTE ji podél černé čáry a NALEPTE na spodní, ležící podlahu betlému, kde jsou vyznačeny obrysy. Bude vám stačit obyčejné lepidlo na papír.

  5. Betlém obsahuje také 6 postaviček, které namají podstavec. Jsou určené k nalepení na zadní, stojící kulisu Štramberka. Ježíšek patří do jesliček, andělé na horní hranu kulisy, drozd a kos na levou a pravou hranu kulisy.

  6. Na vnitřních, bočních stranách krabice / vnějších krajích modrého spodního dílu jsou vyznačeny podpěry. Můžete je vystřihnout, složit do trojúhelníku a podepřít jimi zadní stranu betlému.

  7. Video návod Betlému si můžete poustit zde.

KLIDNÉ PROŽITÍ ADVENTNÍHO ČASU A RADOST ZE ŠTRAMBERSKÉHO BETLÉMU VÁM PŘEJE LEROS A AUTORKA BETLÉMU EVA MILOTOVÁ.

Dočetli jste? Vyzkoušejte