Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Jehlice trnitá Podpora funkce močových cest z darů českých luk

Jehlice trnitá Podpora funkce močových cest z darů českých luk

Přečtěte si více o bylině, která podporuje funkce močových cest. Použití, charakteristiky, zajímavosti – vše na jednom místě v internetovém herbáři Leros.

Latinský název Ononis spinosa

Lidové názvy Jehličí, jehly, babí hněv

Popis a výskyt Polokeř rozšířený po celé Evropě. Dorůstá do výšky okolo 60 cm a má růžové květy motýlovitého tvaru. Tvoří řadu poddruhů.

Zpracování Sbírá se kořen, a to na podzim. Následně se suší.

Účinné látky Isoflavonoidy (například ononin, formononetin, genistein, biochanin A a další) a jejich deriváty, tzv. pterocarpany (trifolirhizin). Dále flavonoidy, steroly, lektiny a malé množství silice.

Účinky Má výrazný močopudný účinek, používá se při zánětech močového měchýře a močové trubice, také na odvodnění organizmu při otocích dolních končetin. Samostatně se pro intenzivní nepříjemnou chuť užívá zřídka, častější je ve směsích s jinými močopudnými bylinami.

Rizika Bez závažných rizik. Při zánětech močových cest se užívá maximálně týden.

Dávkování Jednotlivá dávka 2 až 3 g, 3 až 4x denně (maximálně 12 g celkem)

Zajímavosti Používají se i kořeny příbuzného pěstovaného druhu–jehlice rolní, které mají prakticky shodné obsahové látky i použití.

Sbíraná část Kořen (Ononidis radix)

Sušení, sesychací poměr Kořeny necháme na hromadách 1–2 dny proschnout, tím z nich opadá nalepená zem. Potom je opláchneme pod proudem vody, silnější podélně rozřízneme a umístíme do sušárny. Sušíme při teplotě do 50 °C. Po usušení balíme drogu do papírových pytlů a dále ji uchováváme v suchých a dobře větraných místnostech.

Doba sběru Říjen–listopad

Kde se ukrývá Jehlice trnitá