Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Jetel luční Pro klid a pohodu v klimakteriu

Jetel luční Pro klid a pohodu v klimakteriu

Jetel je doporučován především pro ženy v období menopauzy a při menstruačních obtížích.

Latinský název Trifolium pratense

Lidové názvy Červený jetel, dětelina, jatel

Popis a výskyt Krátkověká trvalka s typickými trojčetnými listy (trojlístek) a červenými nebo narůžovělými květy rostoucími pospolu v kulovitých hlávkách. Roste téměř po celé Evropě, v západní Asii a severní Africe.

Zpracování Sbírají se vykvetlá kulovitá květenství, která se rychle suší. Neodborným sušením a skladováním droga hnědne. Sušený květ slouží i k výrobě extraktů.

Účinné látky Izoflavonoidy (hlavně formononetin, biochanin A), flavonoidy, fenylpropanové kyseliny (melilotová kyselina), kumariny, cukry a malé množství silice.

Účinky Díky obsahu isoflavonoidů působí jako fytoestrogen. Užívá se při menopauze na odstranění symptomůjako jsou návaly horka, noční pocení, výkyvy nálad apod.Lidově se užívá i při astmatu, zánětech, na nervové zklidnění, apod.

Rizika Nedoporučuje se u pacientů s hormonálními chorobami nebo u rakoviny prsu. Jetel může narušit dávkování souběžně podávaných estrogenů (např. antikoncepce).

Dávkování Jednotlivá dávka sušených květů je 4 až 6 g, užívá se 2 až 3× denně. U extraktů je obvyklá dávka kolem 250 mg, která obsahuje přibližně 40 mg fytoestrogeních isoflavonoidů.

Zajímavosti Skotem oblíbená pícnina. Od starověku lidé věří tomu, že jim jetelový čtyřlístek přinese štěstí či osobní ochranu.

Sbíraná část Květ (Trifolii rubri flos)

Sušení, sesychací poměr Jetel sušíme na dobře větraném místě.Rozprostíráme do jednoduché vrstvy na papíry nebo síta.Pokud sušíme umělým teplem,nemělo by překročit teplotu 35 °C.Po dobu sušení květy obracíme a zároveň vyřazujeme hnědé květy.Po usušení balíme do papírových obalů. Sesychací poměr je 6:1.

Doba sběru Květen– říjen

Kde se ukrývá Jetel luční