Jitrocel kopinatý Mocný produkt přírodního léčitelství pro zdraví dýchacích cest

Jitrocel kopinatý Mocný produkt přírodního léčitelství pro zdraví dýchacích cest

Obsahuje hlavně iridoidní látky a slizy. Užívá se při kašli. Lidově se čerstvá šťáva z listů používá na hmyzí bodnutí – mírní nepříjemné pálení a značně zmenšuje otok.

Latinský název Plantago lanceolata

Lidové názvy Babí list, babka, beraní jazyk, celníček, cendolín, jazejček, jitrocil, myší ouško, olověný jazýček, psí uši, ranocel, skorocel, hojínek, volský jazyk, cendelín

Popis a výskyt Vytrvalá bylina charakteristická typickou růžicí přízemních listů, která je rozšířená v Evropě a severní a střední Asii. U nás se vyskytuje na zahradách, polích, u cest či na loukách. Pro produkci drogy pěstovaná.

Zpracování Sbírá se list, který se rychle suší. Při delším sušení nebo nevhodném skladování hnědne.

Účinné látky Iridoidy (2–3 %, např. aukubin, katalpol), deriváty kyseliny hydroxyskořicové (akteosid). Dále obsahuje flavonoidy (glykosidy apigeninu a luteolinu), slizy a třísloviny.

Účinky Prostředek proti dráždivému kašli při katarech horních cest dýchacích. Obsažené slizy též normalizují stolici. Zevně se používá jako protizánětlivý a antibakteriální prostředek k ošetření ran, hmyzích bodnutí, případně ke kloktání při zánětech v ústech a krku.

Rizika Bez vážnějších rizik.

Dávkování Jednotlivá dávka vnitřněje 2 g na šálek, opakuje se 2 až 3× denně. Často je užíván ve formě sirupu (u dospělých dávky okolo 15 ml, denně celkem až 60 ml).

Zajímavosti Historicky se používali spíše čerstvé pomačkané listy, které se přikládaly na hnisající rány. Lidově se používají i listy jiných druhů jitrocele (jitrocel větší, jitrocel prostřední).

Sbíraná část List (Plantaginis folium)

Sušení, sesychací poměr Jitrocel je třeba sušit rychle v dobře větraných místnostech v tenké vrstvě do 5 cm. Pokud list sušíme dlouho, tmavne. Je možné předsoušet na slunci nebo sušit teplem umělým do 40 °C. Listy během sušení neobracíme, nebo jen velmi opatrně. I během sušení se jitrocel velmi snadno zapařuje a hnědne. Dokonale suchý list má zelenou barvu a je drolivý, proto s ním při manipulaci zacházíme šetrně. Balíme jej do papírových obalů. Sesychací poměr: 5–6 : 1.

Doba sběru Květen–září