Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Jmelí aneb zelené štěstí

Monika Čechová @bylinkova_terapie 17. 12. 2021

Jmelí neboli „zelené štěstí“ patří k symbolům Vánoc a nemělo by chybět zavěšené v žádném domě. Oblíbené je díky polibku pod jmelím a podle starých tradic má i ochrannou moc. Nesmíme však zapomenou, ani na jeho léčivé účinky.

Jmelí aneb zelené štěstí

Magické jmelí

Kulovité shluky jmelí rostou jako poloparazitická bylina na různých listnatých stromech vysoko ve větvích mezi nebem a zemí. Lidé proto kdysi věřili, že musí být kouzelné. Slované ho považovali za magickou bylinu, která o zimním slunovratu sloužila jako ochranná rostlina. Kdo ji měl při sobě, třeba v kapse či za prádlem, byl ochráněn před vším zlem a bytosti ze zásvětí nad ním neměli moc. Stačila jen malá větvička nošena při sobě. Aby však větvičky měly kouzelnou moc, nesměly být sbírané se země, ale musely se utrhnout ze stromu levou rukou. Největší ochranu, poskytovalo jmelí darované, na kterém bylo více bílých bobulí, nasbírané o zimním slunovratu. Svůj význam má také strom, na kterém jmelí roste, nejvíce ceněné je jmelí z jabloně nebo hlohu. Pozor však na jmelí z topolu, které je toxické.

Dodnes se nosí v adventním čase jmelí jako dárek pro štěstí, ochranu a lásku. Ale pozor, když ho domě zavěsíte, mělo by viset jenom dokud nespadne poslední bobulka. Pak je třeba jmelí spálit, protože s ohněm odejde vše špatné, co jmelí pro vaši ochranu načerpalo. Populární je také polibek pod jmelím, který údajně zajišťoval plodnost.

Léčivé účinky jmelí

Nejlepší doba sběru jmelí je v listopadu, prosinci a pak březnu. Pro léčebné účely sbíráme pouze lístky jmelí ze samčích rostlin, tedy ty, které nemají na větvičkách bobule.

V čaji ženám pomáhá tlumit bolesti hlavy a závratě, pocity návalu krve do hlavy, a to hlavně u žen v klimakteriu. Potlačuje zvýšenou činnost štítné žlázy. Reguluje také vylučování žluči a ovlivňuje činnost slinivky břišní. Udržuje čilost, pomáhá při tělesném a duševním přetížení, hučení v uších, mírní příznaky stáří. Nesmí se však užívat při nedostatečné činnosti srdce a ledvin. Jmelí také snižuje krevní tlak a proto ho najdete v naší léčivé směsi Alvisan NEO.

 

Dočetli jste? Vyzkoušejte

LEROS Alvisan NEO
SÚKL kvalita

Alvisan NEO

LEROS Alvisan NEO sypaný
SÚKL kvalita

Alvisan NEO sypaný