Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Jmelí bílé Symbol Vánoc s kouzelně léčivými účinky

Jmelí bílé Symbol Vánoc s kouzelně léčivými účinky

Snižuje krevní tlak a má vliv na srdeční činnost. Působí mírně diureticky. Používá se také při příznacích stáří a aterioskleróze.

Latinský název Viscum album

Lidové názvy Jimelí, jemela, jmejlí, jmel, omelí, gmeil, mejlí, majlí, amala, čarodějná metla, hromová metla, hýmelí, jamela, jímelí, mejdlí, melé, melí, mílí, muří noha, najdlí, posel bohů

Popis a výskyt Vždyzelená, dvoudomá, keřovitě rozvětvená rostlina. Poloparazit na listnatých a jehličnatých stromech, na kterých vytváří kulovité trsy. Rozšířená v Evropě a Asii.

Zpracování Sbírají se olistěné větvičky v době před vytvořením plodů (od října do února).

Účinné látky Viskotoxiny patřící mezi proteiny (např. viskotoxin A2, A3 a B),a lektiny mající glykoproteinovou strukturu. Dále triterpeny, steroly, aminy (cholin, histamin, tyramin), fenolické látky – fenolické kyseliny, lignany a flavonoidy.

Účinky Mírně snižuje krevní tlak a zpomaluje srdeční tep. Působí mírně diureticky. Lidově se používá také při příznacích stáří a aterioskleróze. Izolované lektiny mají cytostatický účinek a stimulují imunitu. Jsou součástí několika léčiv používaných při léčbě rakoviny, artróz a neuritid.

Rizika Nežádoucí účinky jsou poměrně časté – alergické reakce, svědění kůže, trávicí obtíže a nevolnosti.

Dávkování Na snížení krevního tlaku se užívá 1 až 3 g sušeného jmelí jako macerát ve studené vodě (macerace 3h), 3× denně, nebo se užívá 1 g práškované drogy (max. 3 g denně). Protirakovinný účinek nelze dosáhnout jinak, než izolací lektinů a jejich podáváním přímo do krevního oběhu.

Zajímavosti Jmelí se šíří pomocí semen, které roznáší ptáci. Například pěnice černohlavá záměrně vylupuje z bobulí semena, lepí je na větve a polyká jen slupku s trochou dužiny, protože semena nejsou stravitelná. Tímto způsobem velmi hustě vysévá jmelí na větve a tím působí značné napadení stromů jmelím.

Sbíraná část Nať (Visci albi herba)

Sušení, sesychací poměr Sušíme ve svazečcích na vzdušných místech přirozeným teplem nebo rozprostřené na sítech teplem umělým, nepřevyšujícím 40 °C. Po úplném usušení se nať přebere a odstraní případné příměsi kůry nebo silnější zdřevnatělé větvičky. Jmelí není náchylné k zapaření. Pokud obsahuje plody, ještě před usušením je odstraníme (nepatří do sběru). Balíme do polypropylenových nebo jutových žoků.

Doba sběru Říjen–únor