Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Klanopraška čínská Bylina pěti chutí zvýší odolnost organismu

Klanopraška čínská Bylina pěti chutí zvýší odolnost organismu

Obsahuje vitamíny C, E a minerály. Pomáhá k lepšímu trávení a zvyšuje odolnost a výkonnost organismu.

Latinský název Schizandra chinensis

Lidové názvy Schizandra, schisandra, magnolka čínská, limoník, gomishi, wu-wei-zu

Popis a výskyt Opadavý, dřevnatějící keř liánovitého růstu s jednoduchými střídavými listy a pravidelnými bělavými květy. Dosahuje až 10 m. Plody jsou červené bobule, které jsou jedlé. Pochází ze severovýchodní Číny, přilehlé oblasti Ruska a Koreje. U nás občas pěstována jako okrasná rostlina.

Zpracování Během září se sbírají zralé červené bobule v celých hroznech připomínajících červený rybíz. Používají se čerstvé nebo sušené, případně slouží k výrobě extraktů a tinktur.

Účinné látky Lignany (hlavně schizandrin a deoxyschizandrin), cukry, organické kyseliny (např. jablečná, citrónová, vinná), steroly, vitamin C, E, olej a další.

Účinky Zvyšuje odolnost a výkonnost organismu. Tradičně se používá jako posilující prostředek při rekonvalescencích, při léčbě dýchacích obtíží a poruchách trávení.

Rizika Pravděpodobně bezpečná, nicméně může ovlivnit souběžnou léčbu některými léčivy (např. warfarin, midazolam aj.).

Dávkování Podává se jako prášek ze sušených plodů v dávkách 1,5 až 2 g, 1až 3× denně. Při trávicích obtížích 0,5 až 1,5 g před jídlem.

Zajímavosti Čínský název "wu-wei-zu“ znamená „plody pět chutí“. Jsou zároveň kyselé, hořké, nasládlé, trochu slané a adstringentní (stahující).

Sbíraná část Plod (Schizandrae fructus)

Sušení, sesychací poměr U nás roste jen zřídka, jako pěstovaná.

Doba sběru Srpen–říjen

Kde se ukrývá Klanopraška čínská