Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Kopřivová semínka

Monika Golasovská @bylinkova_terapie 2. 9. 2021

Kopřiva je bylina, která provázela naše předky od nepaměti. Na jaře sbíráme čerstvé listy, přicházejícím podzimním čase se zaměříme na její semínka nebo pyl.

leros-srpen_022.jpg
Kopřivová semínka

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva roste téměř za každý domem, najdete ji na rumištích, v příkopech, podél cest a plotů, v křovinách i vlhčích lesích. Nejspíše kolem ní procházíte bez povšimnutí nebo se jí raději vyhýbáte, abyste se nespálili. Tentokrát se však zastavte a pořádně ji prozkoumejte. Kopřiva je dvoudomá: znamená to, že má samčí a samičí květenství a je důležité umět je rozeznat.

Samčí květy a jejich pyl nabízejí tělu velmi prospěšné látky, stejně jako semínka na samičích kopřivách. Pyl a semínka jsou nejdůležitější pro celou podstatu byliny, pro její reprodukci a rozmnožování. Naši předci to velmi dobře věděli a kopřivu používali také jako afrodiziakální prostředek.

Jak rozeznat samčí a samičí kopřivu? Jednoduché vodítko je, že samčí květy jsou jakoby „ztopořené“. Když se podíváte pozorně zblízka, uvidíte opravdu květy, ne semínka. Květenství je nazelenalé až bílé a květy obsahují léčivý pyl.

Naproti tomu samičí kopřiva má své květenství svěšené dolů jako vlasy. Při bližším zkoumáním poznáte kulovité tvary semínek, kterým se odborně říká nažky. Semínka se tvoří pouze u samičích rostlin.

Léčivé účinky

Semínka samičí kopřivy bývají označovány za adaptogeny, tedy látky zvyšující odolnost organismu proti stresovým situacím, jako je zranění, úzkost nebo tělesná únava. Jsou také bohaté na nenasycené mastné kyseliny a protizánětlivě působící antioxidanty. Semínka kopřivy, obsahují vitamíny A, B, C a E, železo, vápník, draslík a také chlorofyl a karotenoidy. Všechny tyto látky podpoří naše játra, žlučník, působí preventivně na nemoci prostaty, proti ledvinovým kamenům a stabilizují hladinu cukru v krvi při hyperglykémii. Jsou také skvělou prevencí při zánětech močových cest, artróze i artritidě.

 

Med se semínky kopřivy

Kopřivové semínka mírně rozdrťte v hmoždíří a pak je vložte do uzavíratelné sklenice s víčkem zhluba do její poloviny. Sklenici se semínky pak zalejte kvalitním medem, promíchejte a uzavřete víčkem. Skladujte v lednici.

Med z kopřivových semínek podpoří imunitu a doplní energii, je to výborný zdroj železa, slouží pro dočerpání sil při únavě nebo při stavech úzkosti. Je vhodný pro děti i dospělé.