Kozlík lékařský Medicína z darů přírody pro lepší spánek

Kozlík lékařský Medicína z darů přírody pro lepší spánek

Droga se podává jako sedativum při nespavosti, stresech, bolestech hlavy a nervovém podráždění..

Latinský název Valeriana officinalis.

Lidové názvy Baldrián, baldrán, čertikus, dřevenák, kocůrník, kočičí kořen, kozilec, kozelec, kozlíček, odolen, odolan, odolenový kořen, paldrán, valerián

Popis a výskyt Trvalka s krátkým, silným oddenkem, z něhož vyrůstá mnoho tenkých kořenů. Vyskytuje se v mírném pásu Evropy, Asie i Ameriky. Vytváří četné odrůdy, lišící se obsahovými látkami a počtem chromozomů.

Zpracování Sbírá se oddenek s kořeny a výběžky. Při sušení vzniká slabé, ale charakteristické aroma. Špatným zpracováním nebo skladováním se aroma zesiluje až k intenzivnímu myšinovému zápachu. Častá je výroba kozlíkové tinktury (kapek) a suchých extraktů.

Účinné látky Silice (0,5–1,5 %, hlavními složkami jsou pineny, kamfen, limonen, p-cymol, kyselina valerenová, valerol, estery borneolu, myrtenolu a cymolu atd.). Dále iridoidy označované jako valepotriáty (např. valtrát, dihydrovaltrát, valerosidat), menší množství alkaloidů, tříslovin, flavonoidů, škrobu a cukrů.

Účinky Jde o jedno z nejlepších přírodních sedativ, které se používá na zklidnění při stresu, nervovém podráždění a nespavosti. Výrazné je také spazmolytické působení: uvolňuje svalovinu vnitřních orgánů, působí proti kolikám.

Rizika Nedoporučuje se kombinovat s léčivy ovlivňujícími nervovou soustavu a s alkoholem. Navozuje ospalost, a proto není vhodné provádět činnosti vyžadující soustředění. Při vyšších dávkách (nad 20 g) se vyskytují nežádoucí účinky jako únava, bolesti hlavy, třesy, tlak na hrudi apod.

Dávkování Jednotlivá dávka 0,3 až 3 g jako nálev (čaj), nižší dávka na zklidnění–ta se opakuje 3× denně, vyšší na nespavost–užívá se 1x denně před spaním. Tinktury (dávky okolo 10 ml, 3× denně)a extrakty jsou účinnější.

Zajímavosti Kozlíková vůně láká kočky. V průmyslu jsou využívány kořeny rostliny Valeriana wallichii, má odlišné účinky a používá se hlavně v kosmetice.

Sbíraná část Kořen (Valerianae radix)

Sušení, sesychací poměr Sušíme na sušárně teplotou do 40 °C. Správně usušené kořeny se musí s praskotem lámat. Sesychací poměr 4 : 1.

Doba sběru Říjen

Kde se ukrývá Kozlík lékařský

LEROS Hluboký spánek
15%

Hluboký spánek

59 Kč 69 Kč
LEROS Spánek & nervy
36%

Spánek & nervy

29 Kč 45 Kč
LEROS Spánek & nervy
15%

Spánek & nervy

59 Kč 69 Kč
LEROS Nervinae pro koně

Nervinae pro koně

739 Kč