Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Kurkuma dlouhá Orientální koření, které dobarví večeři a pomůže trávení

Kurkuma dlouhá Orientální koření, které dobarví večeři a pomůže trávení

Podporuje tvorbu žluči a tím napomáhá lepšímu trávení tuků. Působí pozitivně na prokrvení.

Latinský název Curcuma longa

Lidové názvy Kurkuma, indický šafrán, kosturi manjal, manjal, terra merita, indický zázvor, žlutý zázvor, jianghuang

Popis a výskyt Vytrvalá bylina se zdužnatělými kořenovými oddenky, které jsou na řezu intenzivně žluté. Pěstuje se v jihovýchodní Asii, hlavně v Indii.

Zpracování Sbírá se dužnatý oddenek, který nejdříve povaří ve vodě nebo v páře, oloupe se a nakrájí na menší kousky. Pak se suší a rozemele na prášek.

Účinné látky Silice (cca 5 %, obsahující hlavně turmeron a zingiberen), žlutá barviva (kurkumin a jeho deriváty). Dále cukry a velké množství škrobu.

Účinky Podporuje tvorbu žluči a její vylučování do trávicího traktu. Tím napomáhá lepšímu trávení tuků. Působí též na nadýmání a má protizánětlivé účinky. V potravinářství se používá jako koření a barvivo (kurkumin = barvivo E100). Izolovaný kurkumin vykazuje účinky na mozkové funkce a má potenciál při terapii různých typů demencí; problémem je ale jeho mizivé vstřebávání z trávicí soustavy.

Rizika Může způsobit pocit sucha v ústech, u citlivějších osob vyvolává podráždění žaludku a způsobuje nadýmání.

Dávkování Jednotlivá dávka je 0,5 až 1,5 g ve formě nálevu (čaje), 2 až 3× denně.

Zajímavosti Žlutá barva kurkumy se v zásaditém prostředí mění na červenohnědou. Díky tomu se v chemii používala jako předchůdce lakmusového papírku.

Sbíraná část Kořen (Curcumae radix)

Sušení, sesychací poměr U nás neroste.

Doba sběru 8 až 10 měsíců od výsadby

Kde se ukrývá Kurkuma dlouhá