Lípa srdčitá Čaj z květů národního stromu nejen pro období nachlazení

Lípa srdčitá Čaj z květů národního stromu nejen pro období nachlazení

Používá se jako potopudný prostředek při nachlazení, zápalech dýchacích cest a horečce. Zvyšuje vylučování moči a zlepšuje trávení.

Latinský název Tilia cordata

Lidové názvy Lípa malolistá, lipka, lípa

Popis a výskyt Mohutný opadavý strom dorůstající výšky i přes 30 m. Listy má nesouměrně srdčité a kvete žlutavě bílými květy s přirostlým, blanitým listenem. Stromy hojně rozšířené po celé Evropě, kromě chladných severských oblastí. Často vysazovány jako parková zeleň.

Zpracování Sbírá se květenství spolu se světle zelenými blanitými jazykovitými listeny. Suší se chráněný před přímým slunečním svitem.

Účinné látky Flavonoidy (cca 1 %, zejména rutin, hesperidin, kvercitrin, isokvercitrin, kempferol), slizy (10 %), fenylpropanové kyseliny (k. kávová, chlorogenová, p-kumarová). Dále leukoantokyanidiny, malé množství silice, třísloviny, procyanidiny, kumariny a cukry.

Účinky Používá se jako potopudný prostředek při nachlazení a chřipkách. Tlumí kašel (slizy) při zánětech horních cest dýchacích. Zvyšuje vylučování moči a zlepšuje trávení. Ve větším množství je lipový květ mírně projímavý. Zevně se používá jako kloktadlo nebo jako přísada do koupele.

Rizika Při běžném dávkování bez rizik. Dlouhodobé užívání vysokých dávek může poškozovat srdce.

Dávkování Plod se léčebně nevyužívá a nemá omezení v dávce.

Zajímavosti Lipové dřevo je měkké a světlé a používá se zejména pro řezbářství a modelářství.

Sbíraná část Květ (květenství) (Tiliae flos)

Sušení, sesychací poměr Květ lípy sušíme ve vrstvě maximálně 5 cm. Vždy jej sušíme ve stínu a za stálého přístupu vzduchu. V žádném případě nesušíme květ na přímém slunci – droga ztrácí barvu i účinek. Během sušení načechráme. Nežádoucí je příměs plodů a rezavých květů. Dobře usušené květy balíme do papírových pytlů. Sesychací poměr 5 : 1.

Doba sběru Červen, červenec