Lopuch větší Velké listy velkého pomocníka pro hladinu glukózy i pro zdravé klouby
Dobrý pomocník při kožních problémech. Vnitřně je součástí čajů při cukrovce a čajů, které upravují zažívání a vyměšování.
Latinský název Arctium lappa
Lidové názvy Ježek, babí kořen, babky, bardana, hořký lupen, knoflíky, lapáčky, lopucha, chytavky, kloboučí, knoflíčí, lapa, lepík, vlci, žebrácké knoflíky
Popis a výskyt Dvouletá, až 3 m vysoká, bodlák připomínající rostlina s velkými, širokými listy. Vyskytuje se téměř po celé Evropě a Asii.
Zpracování Sbírá se silný kůlovitý kořen, který se po očištění suší.
Účinné látky Inulin (až 50 %) a jiné polysacharidy, fenylpropanovékyseliny (k. kávová, chlorogenová), stopové množství polyacetylenů.
Účinky Kořen má protizánětlivé účinky, používá se hlavně zevně při kožních ekzémech, vyrážkách, zánětech a špatně se hojících ranách. U těchto potíží se užívá zevně i vnitřně. Je také častou součástí čajových směsí užívaných při cukrovce a ve směsích na hubnutí. Má rovněž močopudné a potopudné účinky.
Rizika Kromě občas se vyskytujících alergií nemá vážná rizika.
Dávkování Obvyklá dávka je 2- 6 g sušeného kořene připravena jako nálev (čaj), 1 až 3× denně.
Zajímavosti Plody se k vám přilepí a už nepustí. Mají totiž mnoho výběžků (listenů) se zpětným háčkem.
Sbíraná část Kořen (Bardanae radix)
Sušení, sesychací poměr Kořen sušíme uměle, teplota nesmí přesáhnout 50 °C. Rozkládáme do jednoduché vrstvy na lísky nebo síta. Sušení je ukončeno tehdy, když se kořen při ohnutí zlomí. Balíme do pevných papírových obalů. Sesychací poměr 5 : 1.
Doba sběru Září–říjen