Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Medvědice lékařská S medvědí silou na záněty močových cest

Medvědice lékařská S medvědí silou na záněty močových cest

Používá se při onemocnění ledvin, močových cest a močového měchýře.

Latinský název Arctostaphylos uva – ursi

Lidové názvy Rozník, kostrhounek, lesní ostružina, medvědí hrozen, medvědík, nedvědice, polárníček, tolokněnka

Popis a výskyt Stálezelený menší keřík s tuhými kožovitými listy. Červené plody připomínají brusinky. Je domácí ve střední a severní Evropě, Asii a Severní Americe. V ČR vzácná.

Zpracování Sbírá se list z planě rostoucích rostlin. Užívá se buď přímo, nebo ve formě extraktů.

Účinné látky Fenolické glykosidy (hlavně arbutin: 3–12 % a methylarbutin), třísloviny (až 15 %), flavonoidy.

Účinky Arbutin se v organismu přeměňuje na účinný hydrochinon, který má výrazné antibiotické účinky v močových cestách. Medvědice se tak doporučuje při bakteriálních zánětech močových cest. Je častou součástí čajů na podporu činnosti ledvin.

Rizika Neužívat při vážných chorobách ledvin. Vyšší dávky mohou způsobit trávicí poruchy a nevolnosti. Při dlouhodobém podávání vysokých dávek se projevují toxické účinky arbutinu.

Dávkování 1,5 až 4 g jako nálev (čaj), 2 až 4x denně. Třísloviny mohou u některých pacientů dráždit žaludek, zde se doporučuje dělat macerát (vlažnou vodou 30 min). Užívá se maximálně týden, pokud potíže neodezní, doporučuje se změna léčby. Pro správný účinek je třeba alkalická moč, z tohoto důvodu se vyhýbáme kyselým šťávám a džusům, naopak se doporučuje souběžné podávání jedlé sody.

Zajímavosti Při užívání někdy dochází k neškodnému zabarvení moči do zelena nebo zelenohněda.

Sbíraná část List (Uvae ursi folium)

Sušení, sesychací poměr List se může sbírat prakticky celý rok, nejlépe na jaře a na podzim sdrhováním. Suší se na slunci nebo ve stínu. Při pomalém sušení může klesnout obsah arbutinu na 2 %. Zehnědlé listy se po sušení odstraní. Droga je bez pachu, chutná svíravě a slabě hořce, po chvíli nasládle. Rostlina je chráněná, droga se dováží.

Doba sběru Celý rok, nejlépe na jaře nebo na podzim

Kde se ukrývá Medvědice lékařská