Měsíček lékařský Do tinktury, masti i čaje v hrníčku hlubokém

Měsíček lékařský Do tinktury, masti i čaje v hrníčku hlubokém

Zevně se květy používají na špatně se hojící rány, při zánětech hltanu, podporují tvorbu nových tkání. Vnitřně mají protizánětlivý, protikřečový účinek při zánětech žlučových cest, žlučníku a žaludku.

Latinský název Calendula officinalis

Lidové názvy Sluníčko, krušínek, nechtík, deštná bylina, kalendule, nepravý šafrán, pazourky

Popis a výskyt Bylina jedno až dvouletá, květní úbory mají žlutou nebo oranžovou barvu. Volně v přírodě se nevyskytuje, pěstuje se pro sběr květní drogy nebo v různě barevných velkokvětých kultivarech jako okrasná rostlina. Pravděpodobně pochází z jižní Evropy.

Zpracování Sbírají se zcela rozkvetlé květy, obvykle z plnokvětých oranžových odrůd. Používá se přímo nebo ve formě mastí a tinktur.

Účinné látky lavonoidy (0,3–0,8 %, rutin, narcissin, kalendulosidy I-IV), saponiny (2–10 %, (saponosidy A-F), dále triterpenické alkoholy a jejich diestery (např. faradiol), karotenoidy (lykopen), xanthofyl, kumariny, silice.

Účinky Vnitřně má též protizánětlivý účinek, navíc i spazmolytický (protikřečový) účinek při zánětech žlučových cest, žlučníku a žaludku.

Rizika Může se vyskytnout alergie, jinak bez větších rizik.

Dávkování Vnitřně nebo ke kloktání 1 až 2 g sušeného květu na šálek čaje, 2 až 3× denně. V kosmetice 5 až 10 g na 100 g finálního výrobku.

Zajímavosti Květem měsíčku se barvily potraviny a byl levnou náhražkou šafránu.

Sbíraná část Květ se zákrovem, květ bez zákrovu (Calendulae flos cum calyce, Calendulae flos sine calyce)

Sušení, sesychací poměr Květ měsíčku se zákrovem i bez něj sušíme na sítech nebo lískách ve vrstvě do 4 cm ve stínu a na dobře větraném místě. Pokud sušíme umělým teplem, nemělo by překročit 50 °C. Nikdy nesušíme na slunci, květ ztrácí barvu. Květ měsíčku balíme do papírových pytlů. Sesychací poměr 6–8 : 1.

Doba sběru Červen–říjen

Účinky na pleť Působí protizánětlivě, hojivě na kůži a sliznici, podporuje granulaci tkáně. Zevně se květy používají na špatně se hojící rány, při zánětech v krku a ústech. Má mírně antibakteriální a antimykotický účinek. Využívá se také v léčebné kosmetice, kde pomáhá ulevit od svědění, používá se u suché a popraskané pokožky. Je hojně využívaný v dětské kosmetice na opruzeniny a tiší citlivou pokožku. Uleví pokožce trpící ekzémy, plísněmi a kvasinkami.