Osvěžující a hydratační přírodní kosmetika pro přicházející jaro Hydratační přírodní kosmetika

Měsíček lékařský aneb bylina mládí

Monika Golasovská @bylinkova_terapie 6. 8. 2021

Staří Egypťané nazývali měsíček bylinou mládí, jeho sílu znali i staří Římané či Peršané. Své místo měl měsíček samozřejmě i v lidovém léčitelství, protože napomáhá zdravému stavu pokožky a přispívá k normální funkci dýchacích cest.

Měsíček lékařský aneb bylina mládí

Květ měsíčku zobrazuje slunce a také se má sbírat v plně rozvitém květu kolem 12. hodiny za slunného počasí. Čím je květ tmavší, tím je léčivější. Lidová pranostika také říká, že pokud se květy měsíčku neotevřou do 7 hodin ráno, blíží se déšť.

Měsíček patří do okruhu ženských gynekologických bylin. Má vliv na menstruační cyklus, upravuje bolestivé a nepravidelné měsíčky. Také se osvědčil pít v čajích ve směsích pro ženy, které procházejí menopauzou, nebo při gynekologických zánětech.

Měsíček podporuje také činnost jater, zmírňuje problémy se žlučníkem, zažíváním a zklidňuje bolesti žaludku a žaludečních vředů. Ulevuje též při Crohnově chorobě střev.

Měsíček lidově nazývaný masťová květina nebo bradavičné koření je skvělý při kožních chorobách a to hlavně při zevním použití měsíčkové masti. Mast pomáhá při popraskané a suché kůži, také se osvědčila na křečové žíly, podporuje hojení kožních zánětů, jizev a popálenin. 

Tradiční měsíčková mast

500 g škvařeného nesoleného sádla

4  hrsti čerstvých měsíčkových květů

kousek včelího vosku

Pomalu roztopte sádlo a až bude téměř tekuté, vhoďte 1 – 2 hrsti měsíčkových květů a na velmi mírném ohni za stálého míchání nechte asi minutu pěnit. Poté odstavte. Po vychladnutí dejte mast do lednice, může tam odpočívat klidně 2–3 dny. Poté opět nachystejte bohatou hrst rozkvetlých měsíčkových květů, roztopte sádlo, vhoďte čerstvé květy a opět nechte asi minutu pěnit na mírném ohni za stálého míchání. Po vychladnutí znovu uložte na 1-2 dny do lednice a zopakujte stejný postup. Nakonec můžete přidat i kousek včelího vosku. Horkou mast přeceďte přes kovové sítko a pořádně vymačkejte květy do připravené vydezinfikované sklenice. Mast z měsíčku by měla být krásně oranžová, při výrobě této masti zahřívejte opravdu opatrně, aby se sádlo s květy nespálilo. Měsíčkovou mast uchovávejte v lednici.

Účinky masti:

Používá se ke zklidnění kůže, regeneruje a hojí spáleniny, ekzémy, a suchá místa na pokožce. Pomáhá   při pooperačních jizvách nebo při bolestivém a zaníceném nehtovém lůžku. Má také pozitivní vliv na cévy dolních končetin a hodí se na ošetřování křečových žil.

Tinktura

Naplňte polovinu čisté láhve čerstvými květy měsíčku, mírně rozrušte strukturu opačným koncem vařečky přímo ve sklenici a zalejte minimálně 40% alkoholem. Nechte macerovat na slunci 3-4 týdny, denně protřepávejte. Hotovou tinkturu přefiltrujte a uchovávejte ve tmě. Užívejte 2x denně 15-20 kapek. Tinktura má antiseptické účinky, pomůže při trávicích obtížích, onemocnění jater a žlučníku. Je výborná při gynekologických onemocněních, na záněty, cysty a problémy s menstruací. Tinkturou též můžete potírat bolestivá místa po kousnutí hmyzu.