Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Mochna nátržník Mocně léčivá bylina pro střeva v pohodě

Mochna nátržník Mocně léčivá bylina pro střeva v pohodě

Má svíravý a stahující účinek, zastavuje krvácení. Zevně se užívá na mokvavé ekzémy, na zánětlivé vyrážky a praskliny.

Latinský název Potentilla erecta

Lidové názvy Tržené koření, krevník, přetržník, nátržník

Popis a výskyt Vytrvalá bylina se silnými oddenky, které jsou na řezu červeně zbarvené. Kvete drobnými žlutými kvítky. Roste v severní, střední a východní Evropě a severní Asii.

Zpracování Sklízí se oddenek zbavený postranních kořenů.

Účinné látky Třísloviny katechinového typu, triterpeny a jejich estery, fenolické kyseliny, flavonoidy.

Účinky Má svíravý a stahující účinek, zastavuje drobná krvácení. Tradičně se objevuje i ve směsích na kloktání při zánětech v krku a ústech. Vnitřně proti průjmu.

Rizika Zevně by se neměla používat na větší plochy poškozené kůže. Ve vyšších dávkách vnitřně může způsobovat nevolnosti a trávicí obtíže (zejména zácpu).

Dávkování Obvyklá dávka při průjmu 1,5 až 4 g jako nálev nebo 1 až 3 g jako odvar 2 až 3× denně. Zevně odvar z 1 až 3 g na 100 ml vody.

Zajímavosti Při zlomení nebo přeříznutí oddenku dochází k rychlému červenání–to je způsobeno enzymem o-fenoloxidázou.

Sbíraná část Kořen (Tormentillae rhizoma)

Sušení, sesychací poměr Kořen nátržníku sušíme ve vrstvě do 5 cm buď teplem přirozeným, nebo umělým do teploty 40 °C. Výhodnější je sušení na sušárně, ale pokud je sušíme teplem přirozeným, musíme vždy zajistit dostatečné větrání, neboť kořeny snadno plesniví. Suché kořeny jsou velmi tvrdé, na lomu načervenalé až červenofialové. Suchý kořen je poměrně těžký, a tak jej skladujte v pevných papírových nebo polypropylenových pytlích.

Doba sběru Květen–červen, srpen–září

Účinky na pleť Zevně se užívá na mokvavé ekzémy, na zánětlivé vyrážky a praskliny.