Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Mučenka pletní Popínavá mučenka Vás zklidní a potěší barvou svých květů

Mučenka pletní Popínavá mučenka Vás zklidní a potěší barvou svých květů

Mučenka, kterou znáte jako okrasnou rostlinu s květy mnoha barev, přispívá ke zdravému spánku, relaxaci a odbourání stresu.

Latinský název Passiflora incarnata

Lidové názvy Kristův květ, Kristova koruna

Popis a výskyt Popínavá rostlina s nádhernými květy, pocházející z jihovýchodní části USA. Dnes se pěstuje v mnoha tropických a subtropických oblastech, hlavně v jižní Americe, USA a Indii.

Zpracování Sbírá se celá nadzemní část s květy nebo i s plody. Užívá se jako sušená drogy, ale připravují se i tinktury a extrakty.

Účinné látky Karbolinové alkaloidy (harman, harmin, harmalol), flavonoidní glykosidy ( např. vitexin, isovitexin, apigenin, luteolin, orientin, isoorientin, aj.).Dále fenolické kyseliny, kumariny, silice.

Účinky Používá se na zklidnění při stresu, k navození spánku při nespavosti. Také zlepšuje náladu a odstraňuje trému. Spolu s kozlíkem patří k jedné z nejúčinnějších bylin na výše zmíněné problémy.

Rizika Neprovozovat činnosti vyžadující soustředění. Nedoporučuje se souběžné podávání látek ovlivňujících centrální nervový systém.

Dávkování Na zklidnění a spánek 1 až 2,5 g sušené nati jako čaj (nálev) 3 až 4× denně nebo přímé podání práškované nati v dávkách 0,5 až 2 g.

Zajímavosti I když jsou plody mučenky pletní jedlé, pro potravinářství se pěstuje chutnější mučenka jedlá–tzv. marakuja.

Sbíraná část Nať (Passiflorae herba)

Sušení, sesychací poměr U nás neroste.

Doba sběru Červenec–září

Kde se ukrývá Mučenka pletní

LEROS Hluboký spánek
15%

Hluboký spánek

59 Kč 69 Kč