Dobrý den. Vzhledem k vysokému počtu objednávek, které nás zavalily, prosím počítejte s dobou dodání min. 4-5 pracovních dní. Děkujeme za pochopení.

Oslavte konec léta dožínkovým věncem z obilí

Tereza Hrbek Vebrová 15. 8. 2023

Dožínkový věnec byl pro naše předky symbolem bohaté úrody. Nádherně ozdobí například vchodové dveře a bude krásnou vzpomínkou na slunečné léto.

Oslavte konec léta dožínkovým věncem z obilí

Podle tradice se z posledních sklizených klasů upletli žnečky dožínkový věnec z různých druhů obilí. Do věnce se vplétaly polní květiny, slaměnky, makovice a bylinky. Věnec se mohl ozdobit také barevnými pentlemi nebo papírovými květy, slámovými řetízky a pozlacenými ořechy. Věnci se přisuzovala magická moc ovlivnit úrodu v příštím roce. Obřadní průvod odvezl věnec hospodářovi do statku, kde mu věnec předala nejkrásnější a nejvýřečnější žnečka za doprovodu dožínkových písní. Věnec si hospodář pověsil do stodoly nebo průjezdu, kde zůstal až do štědrého dne nebo první setby.

Na výrobu dožínkového věnce budeme potřebovat:

  • obilné klasy: pšenici, ječmen, žito nebo oves
  • slaměný korpus
  • provázek
  • nůžky
  • květy, bylinky, plody na ozdobení

Na výrobu dožínkového věnce si připravíme obilné klasy, můžeme kombinovat více druhů obilí. Doporučujeme vybírat klásky, které nejsou ještě úplně zralé a jsou lehce nazelenalé.

Klásky zkrátíme nůžkami na přiměřenou délku podle potřeby. Zkrácené klásky postupně přikládáme ke slaměnému základu. Obilné klasy postupně klademe po obvodu celého věnce a vždy důkladně obmotáme a utáhneme provázkem, aby držel věnec správný tvar. Věnec by měl působit bohatým dojmem, což symbolizuje bohatou sklizeň.

Hotový věnec ozdobíme lučním kvítím, slaměnkami, makovicemi, jeřabinami, plody nebo pentlemi.

Na slavnostní vlnu dožínek se můžete naladit čajem Bylinková veselost s medovým keřem, který dodá lepší náladu a potlačí stres.

Dočetli jste? Vyzkoušejte

LEROS Bylinková veselost
13%

Bylinková veselost

69 Kč 79 Kč