Pastala rozprostřená Daminána - bylina touhy a vášnivosti

Pastala rozprostřená Daminána - bylina touhy a vášnivosti

Listy nebo celá nať damiány zvyšuje libido u žen i mužů a zvyšuje četnost pohlavního styku. Má též relaxační a uklidňující účinky.

Latinský název Turnera diffusa

Lidové názvy Damiána

Popis a výskyt Nízký polokeřík původem z Mexika. Dnes je pěstován i v USA a jižní Americe. Má drobnější tmavé listy a žluté květy.

Zpracování Sbírají se listy anebo častěji celá kvetoucí nať. Sušený materiál slouží buď k přímému použití ve formě čajů, nebo k výrobě extraktů. Dlouhodobým skladováním ztrácí rostlinný materiál původní zelenou barvu i svoji originální vůni.

Účinné látky Silice (0,5 až 1%, hlavními složkami karyofylen a jeho oxid, 1,8-cineol, pineny, kopaen), menší množství alkaloidů, sterolů saponinů a flavonoidů.

Účinky Má afrodiziakální účinky. Zvyšuje aktivitu v sexuální oblasti, zesiluje zájem o sex, a to zejména u žen (ale i u mužů). Damiána působí i mírně sedativně - zklidňuje, odstraňuje stres a relaxuje.

Rizika Nedoporučuje se diabetikům, protože může snižovat hladiny krevního cukru. Díky vzrůstající popularitě se často falšuje za podobný druh Turnera ulmifolia, který ale nemá afrodiziakální účinky.

Dávkování Tradičně v dávkách 1 až 8g. Česká legislativa omezuje množství pastaly v doplňcích stravy na 1 g denně

Zajímavosti Z damiány se též vyrábí tradiční mexický likér (např. Arrogante Damiana Liqueur), nebo se jí ochucuje tequila a mezcal (lihoviny z agáve). Tradičně se i kouří ve směsi s tabákem. Údajně jsou pak výraznější sedativní účinky.

Sbíraná část List nebo nať (Damianae folium, damianae herba)

Sušení, sesychací poměr Suší se při teplotách mezi 30 a 40°C.

Doba sběru V Mexiku se sklízí obvykle v listopadu

Kde se ukrývá Pastala rozprostřená

LEROS Mužská touha
15% Novinka

Mužská touha

59 Kč 69 Kč
LEROS Ženská touha
15% Novinka

Ženská touha

59 Kč 69 Kč