Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Pelyněk pravý Pelyněk podpoří vaši chuť k jídlu

Pelyněk pravý Pelyněk podpoří vaši chuť k jídlu

Účinky této chuťově výrazné byliny podporují trávení a posilují chuť k jídlu.

Latinský název Artemisia absinthium

Lidové názvy Absint, bylina sv. Jana, černobejl, hořký peluň, chlebníček, nechrasť, nechřesť, palina, pamatujček, pamětníček, pelun, pelunka, peluň, pelýnek, pelyň, pelyňka, polenek, polýnek, vermud

Popis a výskyt Vytrvalá, až 120 cm vysoká dřevnatějící bylina. Vyskytuje se na kamenitých, neúrodných stráních ve střední a jižní Evropě, v Severní Africe a Asii. Tvoří chemické rasy, značně se lišící obsahem účinných látek.

Zpracování Sbírá se nať, a to celé nebo řezané přízemní listy nebo kvetoucí, málo olistěné vrcholky. Následně se suší. Obsah účinných látek je nejvyšší před úplným rozvitím květů.

Účinné látky Silice (0,5 až 1,0 %, hlavními složkami jsou thujon, thujylalkohol, felandren, kadinen aj.), hořčiny (artabsin a absinthin), flavonoidy, organické kyseliny.

Účinky Díky obsahu silice a hořčin podporuje vylučování trávicích šťáv, zesiluje chuť k jídlu a používá se jako digestivum.

Rizika Neužívá se při jaterních a žlučníkových chorobách, při obstrukci žlučovodů. Z pelyňkové silice se také vyráběly absintové likéry. Pro obsah toxického thujonu je však silice jedovatá. Ve větších dávkách způsobuje nevolnosti, křeče, překrvení pánevních orgánů a ledvin; používala se k vyvolání potratu.

Dávkování Jednotlivá dávka 1 až 1,5 g jako nálev (čaj), maximálně 3 g denně. Pro podporu chuti k jídlu 30 min před jídlem. Na trávicí problémy po jídle.

Zajímavosti Destilovaná silice má intenzivně modrozelenou barvu.

Sbíraná část Nať (Absinthii herba)

Sušení, sesychací poměr Nať sušíme ve svazečcích zavěšených v průvanu nebo ve vrstvě do 10cm na stinném a vzdušném místě. Pozor nesušíme na slunci. Při sušení umělým teplem by neměla teplota přesáhnout 35°C. Pro výrazné aroma sušíme pelyněk odděleně od ostatních rostlin. Balíme do jutových žoků nebo papírových pytlů. Sesychací poměr je 3:1.

Doba sběru Červenec–srpen

Kde se ukrývá Pelyněk pravý