Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Počítání oveček za časů našich babiček

Monika Čechová @bylinkova_terapie 13. 1. 2022

Říká se, že nedostatek vydatného spánku probouzí nemoci. Inspirujte se u našich babiček a nechte se ukolébat ke spánku bylinkami.

Počítání oveček za časů našich babiček
Kozlík ve skříni

V minulosti se ke klidnému a spánku využívalo nejen sušených bylinek ale i kořenů. Jeden starý zvyk spojný s kořenem kozlíku se provozoval ještě za první republiky. Používaly se sušené oddenky kozlíku a vkládaly se do skříně, kde bylo uložené ložní prádlo. Peřiny povlečené aromatem z kozlíku navodily klidný a pohodový spánek. Zajímavé je, že čerstvý kořen žádné zvláštní vůni nevydává, specifické aroma se uvolňuje až při sušení.  Kozlík spolu s mučenkou najdete v čaji Hluboký spánek.

Oddenek Kozlíku je osvědčená bylinka na nespavost. Umí krásně zklidnit a pomůže též i při žaludeční neuróze a nervovém vyčerpání. Pomáhá též ženám, které trpí v období klimakteria úzkostí, strachy nebo návaly plačtivosti a také tlumí bolesti hlavy při migrénách. Kořen kozlíku ve směsi s dalšími bylinkami přispívá k řešení těchto problémů. Kozlík obsahuje účinné látky zvané valepotriáty zodpovědné za aktivizování nervové soustavy při únavě. Další obsažené látky pomáhají rozšiřovat cévy, snižovat krevní tlak a tím působí pozitivně na srdeční činnost. Dokáží také zklidnit křeče hladkého svalstva nervového původu. Kořen kozlíku vás zkrátka vyladí a zklidní.

Snítka levandule pro sladké sny

V dobách našich babiček se pod polštář vkládala snítka sušené nebo čerstvé levandule. Její aroma také dokáže zklidnit a uvolnit napjatou nervovou soustavu. Levandulové aroma napomáhá zvyšovat v mozku aktivitu alfa vln, což je typické pro stav naprostého uvolnění a levandule je tak ideálním řešením pro nespavce. Její aroma vám též pomůže, když chcete zmírnit svalové napětí, nebo podpořit přirozenou regeneraci organismu. Levandule lékařská také pomůže při nechutenství, podrážděném žaludku, při virových a zánětlivých infekcích. Přispívá také ke snižování krevního tlaku, rozrušení a nervozity. Ochutnejte naši bylinnou směs Levandulové zklidnění.

Dočetli jste? Vyzkoušejte