Podběl lékařský Jarní léčivka pro dýchací cesty

Podběl lékařský Jarní léčivka pro dýchací cesty

Užívá se hlavně při onemocněních dýchacích cest, astmatu a kašli. Často se podává ve směsi např. s heřmánkem, jitrocelem nebo lékořicí.

Latinský název Tussilago farfara

Lidové názvy Koňské kopyto, Lopušice, Podbělice, Podbílek, Babuška, Mateří líčko, Podkovka, Babuše, Bělice, Devaterník, Devětsil malý, Májí, Májík, Malý lopuch, Oko Kristovo, Podbíl, Podbiol, Podhoráz, Svalník, Syn před otcem, Zaječí lupen.

Sbíraná část Květ, list (Farfarae flos, Farfarae folium)

Obsahové látky Květy obsahují sliz, flavonoidy, karotenoidy, triterpeny, pyrrolizidinové alkaloidy. Listy obsahují sliz (6-10 %), stejné alkaloidy jako květy. Pyrrolizidinové alkaloidy jsou ve vyšších dávkách toxické.

Doba sběru Květ: březen, duben, list: květen, červenec

Sušení, sesychací poměr Květ podbělu schne velmi dobře. Sušíme jej rychle, ve vrstvě do 5 cm ve stínu nebo umělým teplem do 40 °C. Zahnědlé nebo odkvétající květy s chmýřím během sušení odstraňujeme. Dobře usušený květ si musí ponechat svou původní žlutou barvu. Balíme do papírových obalů. Listy podbělu sušíme v malém množství v průvanu v jednoduché vrstvě. Výhodné je pokládat list vedle listu lícem dolů, aby plstnatá strana lépe vysychala. Je možné je usušit i navlečené na niti nebo na tenkém drátě. Pokud máme množství listů větší, pomačkáme je a sušíme je v načechrané vrstvě za občasného obracení umělým teplem do 35 °C. Usušené listy balíme do papírových pytlů. Sesychací poměr květ 5:1, list 6:1.