Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Puškvorec obecný Rostlina z mokřadů pro poruchy zažívacího ústrojí

Puškvorec obecný Rostlina z mokřadů pro poruchy zažívacího ústrojí

Podporuje trávení a uvolňuje křeče, užívá se při poruchách zažívacího ústrojí a při nechutenství. Zevně se používá na kloktání při zánětech mandlí, ale také jako koupel posilující nervovou soustavu.

Latinský název Acorus calamus

Lidové názvy Šišvorec, nejedlík, tatarská tráva, tatarák, akorum pravé, prskořen, prustvorec, brustvorec, kalmus, kořen pišvorcový, pišišvor, piškvgorec, proškovec, rotan, třtina vonná

Popis a výskyt Vytrvalá bylina rostoucí na březích vodních toků a bažinatých půdách. Vyskytuje se v několika odrůdách, které se liší počtem chromozomů: diploidní rostoucí hlavně v Severní Americe, východní Evropě a Asii, tetraploidní z východní Asie a triplodní ze střední Evropy. Tato odrůda je sterilní a množí se pouze vegetativně.

Zpracování Na podzim se sbírá oddenek, který se po očištění suší. Část produkce slouží k destilaci silice (složka parfémů).

Účinné látky Silice (2 až 4 %, velmi variabilního složení. V evropských druzích jsou seskviterpeny a fenylpropany, toxický pouze v malém množství, v amerických druzích se nacházejí seskviterpeny akoron, shyobunon a asaron zcela chybí – tyto odrůdy jsou nejbezpečnější. V indických varetách může být β-asaronu až 96 %), dále jsou obsaženy hořčiny a třísloviny.

Účinky Podporuje trávení a uvolňuje křeče, užívá se při poruchách zažívacího ústrojí a při nechutenství. Zevně se používá na kloktání při zánětech mandlí a také lidově do koupelí posilujících nervovou soustavu. Použití v potravinářství při výrobě nápojů a koření je s ohledem na obsah β-asaronu regulováno.

Rizika Pozor na odrůdy obsahující ve své silici β-asaron, který působí tlumivě na CNS a je rakovinotvorný. Z tohoto důvodu se nedoporučuje sbírat puškvorec ve volné přírodě: při průmyslovém pěstování a zpracování se používá pouze pečlivě kontrolovaný materiál.

Dávkování Jednotlivá dávka 1 až 1,5 g jako nálev (čaj).

Zajímavosti Na internetu je občas puškvorec zmiňován jako halucinogen–což není pravda.

Sbíraná část Kořen – oddenek (Calami radix)

Sušení, sesychací poměr Silnější kořeny podélně rozřezáme, dlouhé kořeny řežeme příčně na 20–30 cm kusy. Nožem odstraníme drobné kořínky. Potom necháme zavadnout a sušíme opatrně umělým teplem nepřevyšujícím 35 °C. Drogu sušíme vždy odděleně, protože je velmi aromatická. Dobře usušený kořen se musí při ohnutí zlomit a na lomu nesmí být nahnědlý. Balíme jej do jutových pytlů. Sesychací poměr 5 : 1.

Doba sběru Březen–duben, září–listopad