Puškvorec obecný Rostlina z mokřadů pro poruchy zažívacího ústrojí

Puškvorec obecný Rostlina z mokřadů pro poruchy zažívacího ústrojí

Podporuje trávení a uvolňuje křeče, užívá se při poruchách zažívacího ústrojí a při nechutenství. Zevně se používá na kloktání při zánětech mandlí, ale také jako koupel posilující nervovou soustavu.

Latinský název Acorus calamus

Lidové názvy Šišvorec, Nejedlík, Tatarská tráva, Tatarák, Akorum pravé, Prskořen, Prustvorec, Brustvorec, Kalmus, Kořen pišvorcový, Pišišvor, Piškvgorec, Proškovec, Rotan, Třtina vonná.

Sbíraná část Kořen - oddenek (Calami radix)

Obsahové látky Silice (20-90 ml/kg, hlavními složkami silice evropských odrůd jsou: mono a seskviterpeny: kamfen, para cymen, beta gurjunen, alfa selinen, linalool, alfa terpineol, akorenon, fenylpropanoidy: beta asaron). Beta asaron chybí v silici amerických odrůd, které jsou diploidní (shyobunon, acoron), je dominantní v silici indických odrůd (až 96 %). Triploidní odrůdy obsahují acorenon, tetraploidní gama asaron. Poznámka: β-asaron má rakovinotvorné účinky. Např. v USA je povolena pouze diploidní odrůda, evropské odrůdy jsou zpravidla triploidní. Zcela nepoužitelné jsou odrůdy tetraploidní. V kosmetologii a výrobě parfémů může být použitá silice, v potravinářství pouze hydralkoholický extrakt se stopami beta asaronu. Ve výrobě se používá pouze pečlivě kontrolovaný materiál.

Doba sběru Březen - duben, září - listopad

Sušení, sesychací poměr Silnější kořeny podélně rozřezáme, dlouhé kořeny řežeme příčně na 20-30 cm kusy. Nožem odstraníme drobné kořínky. Potom necháme zavadnout a sušíme opatrně umělým teplem nepřevyšujícím 35 °C. Drogu sušíme vždy odděleně, protože je velmi aromatická. Dobře usušený kořen se musí při ohnutí zlomit a na lomu nesmí být nahnědlý. Balíme jej do jutových pytlů. Sesychací poměr 5:1.