Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Řebříček obecný Achillova bylina pro zdravé trávení

Řebříček obecný Achillova bylina pro zdravé trávení

Užívá se při poruchách trávení a žaludečních obtížích. Zevně se používá při nehojících se ranách, vředech, kožních vyrážkách.

Latinský název Achillea millefolium

Lidové názvy Myší ocásek, husí jazýček, polní cypriš, Achillova bylina, řejbík, řebří, řebřík, vlčí žebro, žebřík

Popis a výskyt Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem a typickými, žebřík připomínajícími listy. Lodyha je chlupatá a přímá. Řebříček roste v Evropě a Severní Americe. Vytváří mnoho poddruhů a variet s proměnlivým obsahem proazulenů.

Zpracování Sbírají se celé květní vrcholy, a to na počátku květu.

Účinné látky Silice (0,05 až 0,25 %, hlavní složkou achillin, který při destilaci přechází na modrý chamazulen, dále borneol, karyofylen, cineol a další), flavonoidy, třísloviny, kumariny.

Účinky Používá se nejčastěji při poruchách trávení a žaludečních obtížích. Pomáhá při nadýmání, podporuje produkci žluče, působí protizánětlivě. Doporučuje se i na tlumení křečí při menstruaci. Zevně působí též protizánětlivě, je vhodný k omývání špatně se hojících ran a kožních vyrážek.

Rizika Kromě občasných alergií nemá vážná rizika.

Dávkování Pro gynekologické použití 1 až 2 g, při poruchách trávení 2 až 4 g, užívá se jako nálev (čaj). Zevně v 0,5% přípravcích.

Zajímavosti Tato rostlina byla pojmenována po Achillovi, v jehož armádě se údajně řebříček používal k ošetřování ran utržených v trojské válce.

Sbíraná část Květ, nať (Flos millefolii, Herba millefolii)

Sušení, sesychací poměr Květ se odstříhává na počátku rozkvětu. Květní stopka musí být co nejkratší. Nikdy nesbíráme květ odkvétající nebo zahnědlý. Spodní část natě nesmí být dřevnatá. Sušíme v načechrané vrstvě do 5 cm na dobře větraném místě. Můžeme jej sušít i na slunci. Nať se odřezává v maximální délce 35 cm. Suší se svázaná v malých otýpkách zavěšených na vzdušném místě nebo v jednoduché vrstvě na lískách. Nedokonale usušená nať snadno plesniví. Sesychací poměr: květ 5 : 1, nať 4 : 1.

Doba sběru Červen–září

Kde se ukrývá Řebříček obecný