Řepík lékařský Na žlučník a trávení, omývání i kloktání–- králové se řepíku uklání
Působí protizánětlivě a hojivě, často využívaný jako kloktadlo při zánětech horních cest dýchacích.
Latinský název Agrimonia eupatoria
Lidové názvy Řepíček, konopěnec, útrobník, bylina královská, eupatoria, hepatitis, hřebíček
Popis a výskyt Vytrvalá bylina, vysoká až 1 m, která je rozšířená v mírném pásmu severní polokoule. Kulaté plody rostliny jsou pokryty měkkými chloupky, které se přichytávají na jakékoliv zvíře nebo osobu, která s rostlinou přijde do styku. U nás často roste jako zahradní plevel.
Zpracování Sbíra se vrchní část kvetoucí natě (kvetoucí vrcholky), která se následně suší.
Účinné látky Třísloviny katechinového typu (4 až 10 %), flavonoidy (kvercitrin, kempferol, luteolin, apigenin a jejich glykosidy), dále cholin, kyselina nikotinová, kyselina citronová, silice (asi 0,2 %).
Účinky Působí protizánětlivě a hojivě, používá se zevně jako obklad nebo koupel při různých vyrážkách, nehojících se ranách, odřeninách a popáleninách. Je vhodný jako kloktadlo při bolestech v krku a zánětech v ústech a horních cestách dýchacích. Vnitřně k podpoře trávení, stimuluje tvorbu žaludečních šťáv a žluči, vhodný při průjmech a jiných trávicích obtížích.
Rizika Bez výraznějších rizik. Při vyšších dávkách užívaných vnitřně může dojít k zácpě.
Dávkování Při průjmu 1,5 až 4 g, na podporu trávení stačí dávky kolem 1,5 g. 3× denně jako odvar nebo nálev. Zevně jako odvar z 3 až 10 g nati na 250 ml vody.
Zajímavosti Ve středověku byl řepík speciálně doporučován při zraněních způsobených mušketou.
Sbíraná část Nať (Agrimoniae herba)
Sušení, sesychací poměr Sušíme v tenkých vrstvách nebo v malých svazečcích zavěšených na dobře větraném místě. Při větší sklizni sušíme na sušárnách ve vrstvě do 20 cm při teplotě do 35 °C. Dobře usušená nať má světlezelenou barvu. Balíme do papírových pytlů nebo jutových sáčků. Sesychací poměr: 4 : 1.
Doba sběru Červen–září