Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Réva vinná Listy vinné révy vás zbaví pocitu těžkých nohou

Réva vinná Listy vinné révy vás zbaví pocitu těžkých nohou

Réva vinná není užitečná jenom svými chutnými plody, ale i listy, které podporují cévy nohou. Za tuto zázračnou rostlinu poděkujte svaté Ludmile.

Latinský název Vitis vinifera

Lidové názvy Víno, víno hroznové, hrozno

Popis a výskyt Popínavá dřevnatá liána, pnoucí se po oporách, k nimž se přichycuje pomocí úponků. Může dosahovat výšek až 30 m, jako kulturní porost je udržována v podobě nízkých keříků. Kulturní odrůdy jsou jednodomé, divoké jsou dvoudomé. Vyžadují teplé, dobře propustné půdy, které jsou bohaté na živiny, a jsou světlomilné.

Zpracování Kromě plodů, které jsou využívány jako ovoce a k výrobě vína, se sbírají listy, které se suší. Z listů se připravuje i tinktura.

Účinné látky Flavonoidy (kvercetin), třísloviny, karoten, cukry a organické kyseliny.

Účinky Réva vinná není užitečná jenom svými chutnými plody, ale i listy, které podporují cévy nohou. Lidově se používá na křečové žíly, bolesti a otoky nohou. Díky obsahu tříslovin zastavuje drobná krvácení.

Rizika Nemá vážnější rizika.

Dávkování Jednotlivá dávka 5 až 10 g sušených listů jako nálev, 3 až 5× denně, častěji se ale užívá ve směsích s jinými bylinami nebo ve formě tinktury. Z extraktů se také vyrábí topické přípravky.

Zajímavosti Za tuto zázračnou rostlinu poděkujte svaté Ludmile. Listy a výhony, které se v rámci péče o vinnou révu odstřihávají, slouží ve Francii a Itálii kekrmení koz a ovcí.

Sbíraná část List

Sušení, sesychací poměr List sušíme v sušárne ideálně do teploty 40 °C, rozložený v malé vrstvě, nebo na dobře větraném stinném místě. Skladujeme v papírových pytlích. Sesychací poměr 3-4 :1

Doba sběru Květen–červen

Kde se ukrývá Réva vinná