Reveň dlanitá Raději opatrně – má sílu za tři

Reveň dlanitá Raději opatrně – má sílu za tři

Užívá se při snížené chuti k jídlu, při poruchách zažívání a nechutenství. V malých dávkách staví průjem, ve vyšších naopak působí jako projímadlo.

Latinský název Rheum palmatum

Lidové názvy Rebarbora, žlutý kořen, reveň rebarbora

Popis a výskyt Vytrvalá bylina rostoucí na bohatých humózních půdách. Preferuje vlhčí a stinná místa. Podzemní orgány jsou řepovité oddenky se silnými postranními kořeny. Velké listy na dlouhém ztlustlém řapíku, který je u některých kultivarů zabarven do červena.

Zpracování Sbírají se oddenky a kořeny reveně dlanité i některých dalších druhů revení – např. reveň lékařská. Sbírají se i dužnaté řapíky revení, které slouží jako specifická zelenina.

Účinné látky Anthracenové deriváty (3 až 12 %, hlavně aloe-emodin, chrysofanol, emodin, fyscion, rhein a další), třísloviny, amorfní pryskyřice, flavonoidy (např. rutin), organické kyseliny (jablečná, šťavelová, jantarová), olej, fytosteroly, cukry, škrob, pektin, enzymy.

Účinky Při nízkých dávkách převažuje adstringentní účinek tříslovin. Ve vyšších se projeví obsah anthracenů a funguje jako laxativum při zácpách. Reveň se používá ipři snížené chuti k jídlu, při poruchách zažívání a nechutenství.

Rizika Neužívat při vážnějších chorobách trávicí soustavy (např. obstrukce, zánět slepého střeva apod.). Nedoporučuje se u kardiaků a u onemocnění ledvin – reveň může ovlivnit hladinu draslíku a podpořit tvorbu oxalátových močových kamenů. Dlouhodobé podávání může vést k návyku a závislosti. Může ovlivnit léčbu souběžně podávanými léčivy (např. na podporu srdce, na arytmie, kortikosteroidy aj.).

Dávkování Jednotlivá dávka při zácpě 0,7 až 1,4 g, a to ve formě prášku nebo jako odvar. Podává se na noc (ráno pomáhá). Doba užívání by neměla přesáhnout 1 týden. Na podporu trávení v dávkách 0,1 až 0,2 g.

Zajímavosti Existují i druhy revení, jejichž léčebné užívání je zakázáno. Jde např. o reveň kadeřavou, která je kromě řapíků celá jedovatá a reveň bulharskou. Obě obsahují derivát stilbenu – rhaponticin, který má estrogenní účinky.

Sbíraná část Kořen (Rhei radix)

Sušení, sesychací poměr Očištěné a opláchnuté kořeny sušíme při teplotě do 50 °C. Pokud jsou správně usušené, při ohnutí praskají a na lomu mají načervenalou barvu. Sesychací poměr 4:1.

Doba sběru Květen, září–říjen