Řimbaba obecná Pomáhá při bolestech hlavy

Řimbaba obecná Pomáhá při bolestech hlavy

Kopretina řimbaba se používá jako přírodní analgetikum a zároveň napomáhá relaxaci.

Latinský název Tanacetum parthenium (syn.Chrysanthemum parthenium)

Lidové názvy Řimbaba, chlebníček, marunka, maruňka, matečník, matroška

Popis a výskyt Vytrvalá aromatická rostlina s množstvím květů podobných kopretině. Pochází z jihovýchodní Evropy, Malé Asie a okolí Kavkazu. V současnosti roste v celé Evropě a byla zavlečena i na ostatní kontinenty, v některých oblastech se stává invazní rostlinou. Pěstuje se i jako okrasná rostlina.

Zpracování Sbírá se nať na počátku květu. Z nati se vyrábí extrakty a tinktury.

Účinné látky Sekviterpenické laktony (hlavně parthenolid) , flavonoidy, silice (složkami jsou kafr, pineny, bornylacetát aj.), třísloviny, hořčiny a další.

Účinky Tradičně se používá jako prevence i léčba migrenálních bolestí hlavy a průvodních symptomů jako nevolnost a zvracení. Působí protizánětlivě a ovlivňuje krevní srážlivost.

Rizika U citlivých osob nebo při vyšších dávkách dráždí sliznici úst a trávicího traktu. Může způsobit až drobné vřídky v ústech. Může dojít k ovlivnění dávkování souběžně podávaných léčiv na snížení krevní srážlivosti nebo nesteroidních antiflogistik, např. aspirinu.

Dávkování 50 až 150 mg práškované sušené nati 1× denně, nebo 5 až 20 kapek tinktury.

Zajímavosti Dříve se lidově používala ke snížení horečky a tomu též odpovídá anglický název feverfew. Na horečku však tato bylina nemá vliv.

Sbíraná část Nať

Sušení, sesychací poměr Sbírá se kvetoucí nať na počátku květu. Ta se suší ve stínu na dobře větraném místě. Při sušení umělým teplem nesmí teplota přesáhnout 40 °C. Balí se do papírových pytlů.

Doba sběru Červen–září

Kde se ukrývá Řimbaba obecná