Růže damašská Patří mezi nejcennější rostliny na světě

Růže damašská Patří mezi nejcennější rostliny na světě

Silice z růže damašské je využívána kvůli uklidňujícím, antibakteriálním a protizánětlivým účinkům. Také působí proti depresím, nervozitě, nespavosti a ulevuje od bolesti hlavy.

Latinský název Rosa damascena

Lidové názvy Damascénská růže, růže turecká třicetiplátečná

Popis a výskyt Damašská růže je vyšlechtěný hybridní druh odvozený od růže galské a mošusové. Pěstuje se hlavně jako okrasná květina, květy však mají nádhernou jemnou vůni s blahodárnými účinky. Nejvíce se pěstuje v Íránu, Bulharsku a Turecku.

Zpracování Sbírá se květ, který se suší a používá do čajových směsí. Z čerstvého květu je též destilována čistá aromatická silice. Ta se používá v parfémech, aromatizovaných vodách, kosmetice apod. Čerstvý květ má využití při výrobě cukrovinek, zmrzliny, džemů a slouží jako ochucovadlo marcipánu nebo jiných dezertů.

Účinné látky Silice (cca 0,03 %, složena hlavně z geraniolu, citronelolu, nerolu a fenylethylalkoholu), dále obsahuje flavonoidy, katechiny a proanthokyaniny.

Účinky Používá se hlavně silice, a to jako vonná složka luxusní kosmetiky a parfémů. Tradičně je silice využívána i kvůli mírně protizánětlivým, uklidňujícím a antibakteriálním a účinkům. V kosmetických přípravcích pomáhá zklidnit pokožku, účinkuje na menší kožní záněty, zjemňuje a vyhlazuje drobné vrásky. Růžový hydrolát můžeme používat jako pleťové tonikum k čištění pleti, pomáhá pleť vyživit, zmírňuje přecitlivělost a svědění. Bylinné čaje s obsahem sušeného květu se lidově doporučují proti depresím, nervozitě, nespavosti a údajně ulevují od bolesti hlavy a chronického kašle.

Rizika Bez významnějších rizik.

Dávkování 1 až 2 g sušeného květu jako čaj (nálev), 2 až 3× denně.

Zajímavosti Damšská růže byla vyšlechtěna pravděpodobně v raném středověku, někde mezi Íránem a západní Čínou. Do Evropy se dostala po návratu zbytků 2. křížové výpravy na blízký východ.

Sbíraná část Květ

Sušení, sesychací poměr Okvětní lístky nevystavujte přímému slunci, ale sušte na suchém, tmavém místě, kde růže krásně vyschnou.

Doba sběru Dle kultivaru, obvykle květen –září

Účinky na pleť Pokožku pomáhá zjemnit a vyhladit drobné vrásky, zklidnit a regenerovat. Růžový hydrolát můžeme používat jako pleťové tonikum k čištění pleti, pomáhá pleť vyživit, zmírňuje přecitlivělost a svědění.

Kde se ukrývá Růže damašská