Šanta kočičí Láká kočky, uklidňuje člověka

Šanta kočičí Láká kočky, uklidňuje člověka

Nenápadná květina s fialovými kvítky napomáhá zklidnění, ale na kočky působí naopak jako halucinogen.

Latinský název Nepeta cataria

Lidové názvy Dunda, koprník, kočí máta

Popis a výskyt Nenápadná trvalka rostoucí v trsech. Původní rostlina má bílé nebo narůžovělé květy, pěstované evropské kultivary kvetou fialově nebo i modře. Domácí je v Evropě, rozšířila se úspěšně i v části Asie a v severní Americe.V přírodě roste v horských oblastech, blízko vodních toků, podél cest, na mezích a v křovinách.

Zpracování Sbírá se nať v počátku květu. Seřezává se asi 20 cm nad zemí. Sklizeň je dvakrát až třikrát ročně.

Účinné látky Silice (hlavními složkami geranylacetát, citronellol, geraniol, cineol, pineny, humulen a další). Dále obsahuje iridoidní látky zvané nepetalaktony a β-karyofyleny.

Účinky Působí sedativně, používá se na zklidnění, úlevu od stresu a napětí, na podporu spánku. Podáváná před jídlem stimuluje trávení. Vůně šanty odpuzuje hmyz, hlavně komáry. Lidově se používala i proti bolesti hlavy a zubů, revmatismu, zánětům, jiným chorobám. V populární literatuře se uvádí její halucinogenní účinek na člověka, ale toto tvrzení není pravdivé. Vzniklo záměnou šanty za konopí.

Rizika Bez závažných rizik.

Dávkování 1 až 2 g jako nálev (čaj), 2 až 3× denně.

Zajímavosti Nepetalaktony z šanty kočičí lákají kočky a jiné kočkovité šelmy. Ty s oblibou tuto rostlinu trhají, požírají a válejí se v ní. Kočka třese či kroutí hlavou, kýchá, olizuje se, skáče, točí se a mňouká (to bývá někdy vysvětlováno halucinacemi). Po tomto bláznění přichází útlum.

Sbíraná část Nať

Sušení, sesychací poměr Sušení je možné i v sušičce ovoce nebo v troubě, ale jen do maximální teploty 35º C. Jinak sušíme rozloženou na dobře větraném a stinném místě. Balíme do papírových pytlů.

Doba sběru Červenec–srpen

Kde se ukrývá Šanta kočičí

LEROS Mysl očista
15%

Mysl očista

59 Kč 69 Kč