Sedmikráska obecná Drobná bylinka našich zahrad pomáhající pleti k větší kráse

Sedmikráska obecná Drobná bylinka našich zahrad pomáhající pleti k větší kráse

Dnešní herbalisté ji používají do směsí na podporu imunity a dýchacích cest nebo jako bylinku, která přispívá k normálnímu stavu pokožky, vlasů a nehtů.

Latinský název Bellis perennis

Lidové názvy Chudobka, chudobinka, šešetka, cikánka, sirotka, jiskérka, čačenka, hladověnka, stokráska

Popis a výskyt Drobná rostlina s bílými či narůžovělými okvětními lístky a žlutým středem. Drobné listy jsou uspořádány v přízemní růžici. Původem z Evropy, a západní Asie. V současnosti rozšířena celosvětově.

Zpracování Sbírají se květní úbory s částí stonku (do 2 cm).

Účinné látky Flavonoidy, třísloviny, hořčiny. Malé množství slizu, silice a triterpenických saponinů.

Účinky Má protizánětlivé účinky, a to vnitřně i zevně. Vnitřně při zánětech v ústní dutině, k ošetření dásní a při revmatických zánětech.

Rizika Bez výraznějších rizik.

Dávkování Jako odvar 2 až 4 g, 3× denně.

Zajímavosti Podle legendy vyrostla ze slz, které uronila Panna Marie, když prchala do Egypta. Naše babičky věřily, že sedmikráska jim pomůže k dlouhověkosti.

Sbíraná část Květ (Bellidis flos)

Sušení, sesychací poměr Suší se v načechrané vrstvě vysoké 1-2 cm,ve stinných a vzdušných prostorách. Při správném postupu sušení si květ zachovává svou barvu. Sesychací poměr je 3-5:1. Balíme do papírových pytlů.

Doba sběru Březen–září

Účinky na pleť Zevně pomáhá sedmikráska zklidňovat, hydratovat a rozjasňovat pleť. V kosmetice se nejčastěji využívají v boji proti lišejům, ekzémům, lupénce a dalším kožním problémům. Mastnou pleť očistí a znormalizuje činnost mazových žláz.