Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Kasie pravá (senna) Silná léčivka na trávicí obtíže

Kasie pravá (senna) Silná léčivka na trávicí obtíže

List i plod senny má silný projímavý efekt.

Latinský název Senna alexandrina (syn. Cassia senna, Cassia angustifolia)

Lidové názvy Senna, sena

Popis a výskyt Senna je keřovitá rostlina dosahující výšky 0,5 až 1 m, výjimečně ke 2 m. Má světle zelené stonky se čtyřmi až šesti páry sudozpeřených listů. Semena jsou ukryta v luscích. Roste v severovýchodní Africe, pěstuje se i v Indii a střední Americe.

Zpracování Jednou za půl roku se seřezávají horní části větví, následně se suší a listy se zbavují stonků a květů. Listy se používají přímo, nebo je z nich vyráběn extrakt. Sbírají se i plody – lusky se semeny.

Účinné látky Anthraglykosidy (2 až 3 %, hlavně takzvané sennosidy,rhein-8-ß-D-glukosid, rhein, aloeemodin-8-ß-D-glukosid, a další), flavonoidy, sliz, pryskyřičné látky (sennanigriny), silice a organické kyseliny.

Účinky List senny patří k nejčastěji užívaným rostlinným projímadlům. Užívá se při zácpách různého původu. Stejné účinky má i lusk.

Rizika Neužívat pří vážných chorobách trávicího traktu (neprůchodnost střev, zánět slepého střeva apod.). Dlouhodobé užívání vede k návyku, zhoršené motilitě střev a k dehydrataci a narušení rovnováhy elektrolytů. Ve větších dávkách může docházet k dávení, bolestem břicha a krvavým průjmům.

Dávkování Jednotlivá dávka drogy ve formě macerátu je 0,6 až 1,2 g. Účinek nastává po 6 až 12 h. Užívá se nárazově do vyřešení problému. Neužívat déle než 1 týden.

Zajímavosti Před zavedením DNA analýz do systemizace botanických druhů byla senna zařazována do rodu Cassia, a to jako dva samostatné druhy Cassia angustifolia a C. acutifolia.

Sbíraná část List, lusk (Sennae folium, Sennae fructus)

Sušení, sesychací poměr U nás neroste.

Doba sběru V průběhu celého roku.

Kde se ukrývá Kasie pravá (senna)

LEROS List senny
lékárenská kvalita

List senny